Vojáci a kolony. Rakousko obnovilo kontroly na hranicích s Maďarskem
OMEZENÍ KVŮLI UPRCHLÍKŮM
Rakousko v pondělí znovu zavedlo dočasné kontroly na hranici s Maďarskem. Policie na hraničních přechodech kontroluje vozidla, obzvláště se zaměřuje na nákladní vozy, v dalších částech rakousko-maďarského pomezí s hlídkováním vypomáhají vojáci, napsala agentura APA.
Policie uvedla, že kontroly mají zabránit nekontrolovaným přechodům hranice a pašování migrantů do Rakouska a dalších zemí Evropské unie. Množství pokusů o pašování běženců se zvýšilo poté, co země na balkánské migrační trase uzavřely v průběhu letošního roku uprchlíkům své hranice.
Rakouská policie nesdělila, jak dlouho budou hraniční kontroly trvat. Podle dřívějších zpráv se ale vláda ve Vídni chystá zpřísnit režim také na hranici s Itálií. Konkrétně médii už dříve proběhly zprávy, že se Rakousko chystá oplotit svoji část Brennerského průsmyku. Ten představuje klíčový dopravní uzel na rakousko-italských hranicích.
Čtěte také: Rakousko začíná stavět plot v Brennerském průsmyku kvůli migrantům
Rakouská policie uplatňuje kontroly od dnešních 08:00 SELČ. Silniční doprava je na vjezdu do země svedena do jednoho jízdního pruhu. Kontrola osobních automobilů je podle APA rychlá a průběžná, naopak nákladní vozy musí řidiči odstavit na krajnici, aby policisté mohli nahlédnout do nákladového prostoru.
Řidiči čekají až 45 minut. Kontroly si ale chválí
Se zavedením kontrol se na hranicích začaly tvořit fronty, které se během dne ještě více prodlužovaly. Podle APA ale čekací doba není příliš dlouhá. V diskuzi na zpravodajském portálu derStandard.at ale někteří čtenáři tvrdí, že například u Nickelsdorfu, kudy vede dálniční spojení mezi Vídní a Budapeští, činila doba čekání 45 minut.
Většina pisatelů však opatření podporuje s tím, že mělo být zavedeno již před rokem. Další lidé se pak podivují nad tím, proč jsou kontroly zrovna na hranicích s Maďarskem, které své území již od loňského roku přísně střeží.
Podle nedávného prohlášení ministra obrany Hanse Petera Doskozila Rakousko letos obdrželo už asi 16 000 až 17 000 žádostí o azyl. Na počátku roku přitom vláda stanovila horní hranici počtu žádostí, které letos přijme, na 37 500. Loni v Rakousku požádalo o udělení azylu asi 90 000 migrantů, což odpovídá zhruba procentu místní populace.