Číňan: „Tělo bratra hledám už 14 let, může být vystavený v Praze“

Neznámá těla na výstavě

Číňan: „Tělo bratra hledám už 14 let, může být vystavený v Praze“EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR
Huang Wanqing hledá svého bratra (vlevo), portrét zmizelého Huanga Xionga (vpravo). Foto:

Foto: Epoch Times / Huang Wanqing

3
Domov
Sdílet:

Můj bratr možná teď slouží jako exponát na výstavě Body The Exhibition v Praze, myslí si Huang Wanqing, který minulý týden požádal českou policii, aby provedla testy DNA na vystavených tělech. V exkluzivním rozhovoru pro Echo24 popsal Wanqing osud svého bratra Huanga Xionga, který byl stoupencem meditačního cvičení Falun Gongu a který zmizel před 14 lety. Sám Wanqing žije nyní v USA a podle svých slov nikdy nebude mít klid, dokud tělo svého mladšího bartra nenajde. Česká policie by se měla vyjádřit do měsíce.

Proč si myslíte, že je váš bratr zrovna v Praze na výstavě Body The Exhibition?

Protože tato výstava ukazuje nepohřbená, neidentifikovaná těla, a je zde několik důvodů, proč by můj bratr mohl být mezi nimi. Žádné dobrovolné, informované souhlasy nebyly získány ani od mrtvých, ani od jejich rodinných příslušníků, těla jsou neidentifikovaná. Můj bratr zmizel v Číně poté, co musel v pracovním táboře projít procesem „přeučení“ a snažili se mu tam vymýt mozek. Vím, že čínská policie o něm měla informace i poté, co zmizel, ale odmítli je předat mně nebo zbytku rodiny. Továrna na plastinaci Su Yi ve městě Nanjing je navíc velmi blízko Šanghaji, což je poslední místo, kde byl můj bratr spatřen. Je zde tak oprávněné podezření, že tělo mého bratra mohlo být přemístěno do města Dalian, kde se nachází firma Dalian Hoffen Biotech. Český pořadatel výstavy děkuje této firmě ve svých propagačních materiálech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jak dlouho svého bratra hledáte?

Celá má rodina po něm pátrá už 14 let. Šel jsem do médií, ke kongresmanovi Spojených států, k mému senátorovi, do OSN a uspořádal jsem i různé akce, kde jsem se snažil přitáhnout pozornost k bratrově případu. Moje rodina také kvůli němu obešla policejní stanice a úřady veřejné bezpečnosti v Číně.

Podle mluvčí pražské výstavy Body již není možné určit DNA u vystavených exponátů, protože těla musela projít silným chemickým procesem, plastinací, při kterém jsou genetické informace zničeny. Co když už nebude možné určit identitu těl?

Pořadatelé tomu sice věří, ale nezávislé zdroje si nemyslí, že by test DNA nebyl už možný. Například Ethan Gutmann (americký investigativní novinář zaměřující se na Čínu – pozn. red.) píše, že by genetické testy stále šly provést. Navíc jsem ještě neslyšel o případu, kdy by někdo opravdu zkusil provést test DNA na plastinovaném těle.

Plastinace je konzervační metoda, při které je tělní tekutina nahrazena silikonem. Metodu vynalezl německý anatom Günther von Hagens. Proces se používá i při konzervaci těl určených na výstavu Body.

Pokud se tělo vašeho bratra opravdu v Praze najde, bude pohřben v České republice?

Pokud se bratr najde, bylo by pro něj nejlepší být pohřben v Číně. Vyšetřování nicméně může ukázat, za jakých okolností zemřel, tím by se situace mohla změnit.

Organizátoři se ohánějí argumentem, že všechna těla byla darována dobrovolně a se souhlasem, přestože to nemají jak dokázat. Zajímá mě však, existuje v Číně něco jako dobrovolné darování vlastního těla? Přece jenom je pohřeb významnou součástí čínských tradicí a zvyklostí.

Je to nemožné. V čínské kultuře se říká, že by měli být zesnulí „uloženi k odpočinku“. To znamená, že když někdo zemře, měl by být pohřben, aby mohl odpočívat v míru, a je to i pro rodinné příslušníky, aby měli mír v duši. Pokud se tak nestane, tak ani mrtví, ani živí, nebudou v klidu. To je čínská tradice. Takže se budu snažit pátrání dotáhnout do konce. Musím zjistit, jestli je mezi těmi vystavenými těly nebo ne. Je to ta poslední věc, kterou mohu pro něj jako starší bratr udělat.

Čtěte více: Číňan prosí českou policii: Mezi mrtvými na výstavě je možná můj bratr

Váš bratr byl stoupencem Falun Gongu, byl to důvod pro jeho zatčení?

Ano, bratr strávil v pracovním táboře asi rok a půl, kde se měl Falun Gongu zřeknout. Bratr se víry nechtěl vzdát a v létě 2001 byl nucen odejít z domova, od té doby se neodvážil kontaktovat rodinu, příbuzné a přátele. Mohl volat jenom mě z veřejných telefonů, kdy mi říkal o své současné situaci. Sám jsem ho však kontaktovat nemohl. Bylo to kvůli tomu, že ho hledala policie Komunistické strany Číny a i má rodina byla neustále pod dohledem. Byli přinuceni slíbit, že Huanga Xionga odevzdají úřadům, pokud ho naleznou. Můj mladší bratr se tak odvážil kontaktovat jen mě, protože jsem byl v zámoří.

Bylo to asi 19. dubna 2003, když mi bratr zavolal a řekl, že bude odjíždět druhý den do Šanghaje. Chtěl se dostat na jih Číny, do provincie Jün-nan, kde nebyli členové Falun Gongu tak často zatýkáni. Bratr již předtím rozdal tisíce dvd o Falun Gongu v Šanghaji a policie ho hledala, vylepila i plakáty s jeho podobiznou a odměnou. Slíbil, že se mi ozve, až dorazí. Od té doby jsme o něm 14 let nic neslyšeli.

Falun Gong je učení uvedené roku 1992 Li Hongzhim, které se později rozvinulo v hnutí. Někteří označují Falun Gong jako duchovní hnutí, někteří jako sektu. Zakladatel o něm hovoří jako o „pokročilé kultivační metodě školy buddhismu“. Praktikující provádějí fyzická a meditativní cvičení. Čínský režim jej zakázal v roce 1999 a podrobuje jeho stoupence tvrdým represím. Existují mimo jiné podezření, že jsou stoupenci Falun Gongu nedobrovolnými dárci orgánů – rozhovor na toto téma čtěte zde.

Proč jste se přestěhoval do USA? Praktikujete Falun Gong?

Přestěhoval jsem se do Států v roce 1997, když jsem získal stipendium na doktorské studium. Byl jsem první, kdo představil Falun Gong v mém rodném městě. Slyšel jsem, že by mě policie zatkla, kdybych byl v červenci 1999 doma, tedy v době, kdy začalo pronásledování vyznavačů Falun Gongu.

Sleduje vás čínská ambasáda v Americe?

Ne, ambasáda mě nekontaktovala. Ale policie a státní bezpečnost navštěvují moji rodinu každý rok. Často žádají mé příbuzné, aby mi vzkázali: „Buď v zámoří ticho, nebo se nikdy nevrátíš.“ Také mé rodině řekli, že jsem monitorován i ve Státech a že znají každý můj krok. Rodina se jich opravdu bojí a tak na mě naléhá, abych veřejně nemluvil.

Ale vy mluvíte. Nebojíte se, že tím můžete ohrozit rodinu v Číně?

Ano, ale kdybych veřejně nemluvil, má rodina v Číně by byla ještě ve větším nebezpečí. To znamená, že by je zastrašovali bez skrupulí, aby mi mohli lépe vyhrožovat. Předtím než můj americký kongresman napsal na čínské ministerstvo zahraničí a guvernérovi příslušné provincie, tak policie v mém domovském městě ignorovala požadavky mé rodiny a chovala se k ní hrubě. Poté, co jsem začal veřejně o případu mluvit a zvyšoval se tlak mezinárodní společnosti, policie okamžitě vůči mé rodině nasadila přátelský tón. Pořád mi vyhrožovali, ale popravdě jejich svědomí není čisté. Rodině jsem vzkázal: „Ve Spojených státech mám svobodu slova, nemůžete ovlivnit, co řikám. Tak policii řekněte, že neexistuje nic, co by mě umlčelo.”

Stoupenci meditačního cvičení Falun Gong jsou pronásledováni od roku 1999 a od té doby vyplynulo na povrch několik podezření, že jsou tito lidé využíváni na odběr orgánů či právě na plastinaci. Proč je komunistický režim považuje za takovou hrozbu?

Myslím si, že ta perzekuce začala kvůli popularitě Falun Gongu, žárlivosti tehdejšího prezidenta Ťiang Ce-mina a kvůli rozdílným ideologiím. Podle vládních statistik praktikovalo Falun Gong 70-100 milionů Číňanů, což překonalo i tehdejší počet členů komunistické strany. Diktátor a lídr strany Ťiang Ce-min na Falun Gong „žárlil“. Jak říká čínský analytik Willy Lam, národní kampaní se snažil Ťiang Ce-min posílit vlastní postavení a zároveň zničit skupinu, kterou vnímal jako hrozbu. Roli hrál také rozdíl mezi ateisticky založenou komunistickou stranou a spirituálním Falun Gongem.

Pronásledování Falun Gongu odhaluje povahu Komunistické strany Číny, což ukazuje i to, co udělali s Tibetem, se studentským prodemokratickým hnutím krátce před masakrem na náměstí Nebeského klidu, také co udělali s Ujgury a s křesťany v Číně. Navíc se nemůžete stát členem Falun Gongu, nejsou tam žádné členské poplatky, ani můj bratr nebyl na žádném členském seznamu. Myslím si, že komunistická strana se snaží ukazovat Falun Gong jako organizované hnutí. Jenže nic takového neexistuje.  

Čtěte také: Ledviny, játra, oční rohovky. Nelidský byznys s orgány v Číně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články