Amriho zastřelili jen kilometr od místa, odkud vyjel polský kamion
ON-LINE REPORTÁŽ
Muž zastřelený dnes ve městě poblíž severoitalského Milána je „bez jakýchkoli pochyb“ Tunisan Anis Amri podezřelý z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, který si vyžádal 12 obětí. Informace médií na tiskové konferenci v Římě potvrdil italský ministr vnitra Marco Minniti. Podle italských médií se Amriho totožnost podařilo jednoznačně určit na základě otisků prstů. Jednou z dvanácti obětí pondělního útoku je i Češka Naďa Čižmárová, která v Německu dlouhodobě pracovala.
Čtyřiadvacetiletého Amriho zastavila po třetí hodině ráno ve městě Sesto San Giovanni poblíž lombardské metropole hlídka složená ze dvou policistů během rutinní kontroly. Hledaný Tunisan následně podle italských médií sáhl do batohu pro zbraň a za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký!) na policisty vystřelil. Jednoho z nich přitom zranil na rameni. Při pokusu o útěk druhý policista Amriho zastřelil. Zasáhl ho dvěma výstřely, jeden byl smrtelný. I přes oživování zemřel po 10 minutách.
21:45 Matka Amriho: Zabili ho a pohřbili s ním tajemství
Amriho matka Núr za synovu smrt truchlí. V rozhovoru s agenturou AP řekla, že svět se nyní možná nikdy nedozví, co ho k činu vedlo, pokud ho skutečně spáchal. „Zabili ho a pohřbili s ním to tajemství,“ řekla. „Chci se o svém synovi dozvědět pravdu. Kdo za ním stál?“ dodala s tím, že nyní prosí o vydání synova těla. „Můj bratr je mrtvý. Vydejte nám jeho ostatky, třeba i jen jeden z jeho prstů,“ řekl Anisův bratr Abdal Kádir. „Zabili ho, i když byl jen podezřelým. Proč?“ dodal.
20:30 Amri byl ve čtvrtek večer údajně v Lyonu
Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování Amriho pohybu po území Francie. Podle rozhlasové stanice Europe1 se Tunisan ve čtvrtek večer nacházel na lyonském nádraží Lyon-Part-Dieu odkud mířil do Chambéry.
19:50 Každá z obětí měla svůj příběh. „Nebyla to jen anonymní občanka ČR.“
„Chtěl jsem, aby bylo jasné, že jsme lidé, kteří skutečně existují. Že jsme lidé, kteří mají jména, své známé, své přátele a že se to skutečně týká nás všech a není to nějaká anonymní občanka České republiky, která se stala někde v zahraničí obětí teroristického útoku,“ uvedl Petr Čižmár pro Českou televizi, proč se rozhodl zveřejnit jméno své ženy zavražděné teroristou. Každá s obětí měla svůj vlastní příběh. Manželé bydleli v Berlíně několik let, Naďa Čižmárová zde pracovala v logistické firmě.
19:40 Identifikaci obětí předcházela řada byrokratických překážek
Německá policie potvrdila Petru Čižmárovi úmrtí jeho ženy až ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách, více než tři dny po tragické události. Předtím bylo potřeba překonat řadu byrokratických překážek a také stoprocentně potvrdit, že jednou z obětí je skutečně jeho manželka. Musely být porovnány vzorky DNA, otisky prstů a musela proběhnout zevrubná identifikace. Petr Čižmár v pátek v podvečer zapálil na místě neštěstí svíčku na památku své ženy i dalších 11 obětí útoku.
19:30 Italská policie ověřuje Amriho kontakty v Miláně
Italská policie ověřuje, jestli měl Amri na předměstí Milána nějaké kontakty, nebo se pouze pokoušel uprchnout zpět do Tuniska.
19:20 Amri před střelbou policistům plynně italsky nadával
Amri vystoupil na stanici ve městě Sesto San Giovanni přibližně ve tři hodiny ráno. Dvoučlennou policejní hlídku zaujal podezřelým chováním, a tak se ho rozhodla legitimovat. Policisté uvedli, že na ně mluvil plynně italsky, nejdříve tvrdil, že pochází z Kalábrie, když po něm opakovaně žádali doklady, začal jim naprosto plynně italsky nadávat a okamžitě vytáhl zbraň. Amri měl u sebe pouze kartáček na zuby, zubní pastu a několik set eur na cestu. Předtím se stačil zbavit všech svých dokladů i mobilního telefonu.
19:10 Amri byl zastřelen nedaleko místa, odkud vyjel smrtící vůz
Město Sesto San Giovanni, kde byl Amri zastřelen, se nachází přibližně kilometr od obce Cinisello Balsamo, tedy místa výjezdu polského nákladního auta, jehož se později Tunisan pravděpodobně zmocnil a uskutečnil s ním teroristický útok. Německý list Die Welt, jenž na tuto skutečnost upozornil, si klade otázku, zda se jedná o pouhou náhodu.
19:00 Identifikováno všech 12 obětí
Úřady už identifikovaly všech 12 obětí, a to šest žen a šest mužů. Kromě Češky, Italky, Izraelky a Poláka se jedná o osm německých občanů.
18:40 Francouzský ministr vnitra osobně kontroloval bezpečnostní opatření
Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux dnes dopoledne podle AP navštívil železniční stanici v Paříži, aby se osobně přesvědčil o bezpečnostních opatřeních před svátky. Ministr řekl, že po celé zemi úřady nasadily na ostrahu přes 91 000 policistů a vojáků.
18:30 Francie odmítá komentovat Amriho cestu do Itálie
Francie se odmítá vyjádřit k tomu, jak se hledanému Tunisanovi Anisi Amrimu podařilo z Německa přes Francii dostat do Itálie. Podle agentury AP zálěžitost odmítlo komentovat nejen francouzské ministerstvo vnitra, ale také úřad premiéra i prezidentský palác. Ve Francii od loňských krvavých atentátů v Paříži platí výjimečný stav, kdy na bezpečnost dohlížejí spolu s policií i vojáci. Francie po pondělním útoku v Berlíně, za jehož strůjce je považován Amri, navíc posílila ostrahu hranic. Tunisanovi se ale zřejmě podařilo do Francie vstoupit a následně zemi opustit, aniž na sebe upozornil úřady.
18:20 Berlín zvažuje uzavření kontroverzní mešity
Berlínské úřady zvažují možnosti, jak uzavřít mešitu ve čtvrti Moabit, ke které se zřejmě Amri hlásil. Mešitu provozuje spolek Fussilet 33, který podle zpráv tajných služeb vybírá peníze pro teroristické hnutí Islámský stát (IS) a který zřejmě pro IS rekrutuje nové bojovníky. O zákazu mešity úřady jednaly už loni, k žádnému výsledku se ale nedobraly.
Stanice RBB ve čtvrtek uvedla, že osm hodin po pondělním atentátu policejní sledovací kamera Amriho zachytila u mešity a že vyfotografován tam byl i dvakrát minulý týden. Šéf zemského kriminálního úřadu v Berlíně Christian Steiof ale podle německých médií na jednání radnice uvedl, že na záběrech ve skutečnosti Amri není.
18:10 Miláno: Strategická bašta islamistů
Že byl hledaný Tunisan dopaden v blízkosti Milána, nemusí být podle italských úřadů náhodou. Tamní tajné služby už delší dobu varují, že severoitalské město se v posledních letech stává strategickou baštou pro islamisty v Itálii, nyní především z Libye. Odtud často cestují dále do Francie nebo severní a západní Evropy.
17:30 Farage: Schengen představuje nebezpečí. Musí skončit
Proti Schenghenu se vyslovil také bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a europoslanec Nigel Farage. „Pokud byl muž zastřelený v Miláně zabijákem z Berlína, dokazuje to, že Schengenský prostor představuje nebezpečí pro všeobecnou bezpečnost. Musí skončit,“ napsal na Twitteru.
If the man shot in Milan is the Berlin killer, then the Schengen Area is proven to be a risk to public safety. It must go.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 23. prosince 2016
17:00 Po dopadení údajného atentátníka roste kritika Schengenu
Po dopadení Anise Amriho v Itálii začala řada evropských politiků vyzývat k uzavření hranic svých států. Šéfka francouzské Národní fronty (FN) Marine Le Penová, která kandiduje v nadcházejících prezidentských volbách, na twitteru napsala, že až zvítězí, zavede v zemi kontrolu hranic. Její republikánský protikandidát François Fillon žádá ministra vnitra Bruno Le Rouxe o vysvětlení, jak je možné, že hledaný Tunisan překročil francouzské hranice v době vyhlášení výjimečného stavu.
16:30 Postřelený italský policista Christian Movio je po operaci
Cristian Movio, uno dei poliziotti che hanno neutralizzato il killer di Berlino, è rimasto ferito. Qui con i colleghi che lo rincuorano. pic.twitter.com/3eOcCzGSno
— David Sassoli (@DavidSassoli) 23. prosince 2016
16:00 Amriho rodina žádá objasnění smrti a vydání těla
Amriho rodina žádá objasnění okolností, při nichž byl dnes zastřelen. Příbuzní doposud nejhledanějšího muže také žádají o vydání těla a jeho převoz do vlasti. Amri má podle agentury ANSA tři bratry a dvě sestry. Sourozenci už v dřívějším rozhovoru sdělili, že v bratrovu vinu nevěří. Jeho bratr Abdal Kádir nicméně prohlásil, že kdyby se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr v Berlíně je zodpovědný čtyřiadvacetiletý Anis, pak si zaslouží jakýkoli trest.
15:40 Merkelová: Německo zrychlí navracení nelegálních migrantů
Německá vláda urychlí proces navrácení nelegálních migrantů do vlasti, prohlásila Merkelová v reakci na podezření, že za berlínským útokem stojí občan Tuniska.
15:30 Merkelová se zamyslí nad úpravou zákonů, které mohou podobným útokům předejít
Německá kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci oznámila, že pověřila příslušné ministry analýzou toho, zda je potřeba změnit zákony, jež by mohly v budoucnu podobným útokům zamezit. „Tam, kde bude vidět nutnost politických nebo zákonných změn, přijmeme ve vládě rychle nutná opatření,“ prohlásila.
Kancléřka také výslovně poděkovala italské policii, justici a dalším úřadům, které se na zneškodnění Amriho u Milána podílely, a ocenila i spolupráci s dalšími státy. „Vím, že nespočinou, dokud nezjistí, kdo věděl o Amriho činu, kdo ho třeba podporoval nebo kryl,“ poznamenala na adresu německých vyšetřovatelů.
Islamistická agentura Amak zveřejnila video, na němž Anis Amri slibuje věrnost Islámskému státu a jeho vůdci Abú Bakr al-Bagdádímu.
Il foro del proiettile sulla divisa del poliziotto ferito nel conflitto a fuoco con Anis Amri. Lo stanno operando adesso ma non è grave pic.twitter.com/8DOLsKml4y
— Polizia di Stato (@poliziadistato) 23. prosince 2016
Ohrožení terorismem se po smrti Tunisana Anise Amriho, který byl podezřelý z útoku na vánoční trh v Berlíně, nezměnilo a zůstává nadále vysoké, řekl dnes německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Zvýšená bezpečnostní opatření po útoku, který si vyžádal 12 obětí, zůstávají v platnosti.
Podle serveru magazínu Spiegel je oběťmi útoku šest mužů a šest žen, z toho jedna Češka, Izraelka a Italka a polský řidič kamionu. Ostatní oběti jsou původem z Německa. Zranění pochází kromě Německa také z Izraele, Španělska, Velké Británie, Bulharska, Finska nebo Libanonu.
Agentura Amak napojená na teroristickou organizaci Islámský stát uvedla, že zastřelený Anis Amri byl útočníkem z Berlína.
#BREAKING IS-linked Amaq says man shot in Milan was Berlin attacker
— AFP news agency (@AFP) 23. prosince 2016
“Amri byl krajně nebezpečný uprchlík, který mohl spáchat další atentáty,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel milánské policie Antonio De Iesu. Podle něj měl Tunisan u sebe kromě odjištěné zbraně také několik stovek eur. Neměl u sebe naopak mobilní telefon ani žádné dokumenty. Policisté podle De Iesua neměli žádné informace od tajných služeb, že by Amri mohl být v Miláně.
Kancléřka Angela Merkelová se zatím k aktuálním informacím nevyjádřila, ale o událostech ji už po telefonu informoval italský premiér Paolo Gentiloni. Německá kancléřka má v pátek podle německých médií telefonicky hovořit také s tuniským prezidentem. Tématem má být i vracení tuniských migrantů z Německa zpět do vlasti. Kvůli údajně nedostatečné ochotě přijímat zpět vlastní občany, čelí Tunisko v posledních dnech v Německu kritice.
Předseda Senátu Milan Štěch uvedl, že při existenci schengenského prostoru může mít příliš liberální azylová a imigrační politika jiné země dopad na obyvatele všech ostatních členských států. „I proto je podle mého přesvědčení jediným východiskem společná odmítavá politika vůči nelegální migraci,“ řekl. Současná situace je výzvou pro odpovědné politiky v Německu, ale i dalších zemích, které jsou cílem migrantů, uvedl.
Němečtí vyšetřovatelé jsou podle listu Tagesspiegel překvapeni, že podezřelý Tunisan Anis Amri byl objeven v Itálii. Do dnešního rána, kdy dostali informaci o tom, že ho italští policisté zastřelili, se domnívali, že je stále v Německu. Nyní je podle nich třeba vyšetřit, jak se mu podařilo přejet téměř celou spolkovou republiku a dostat se až k Milánu.
Podle šéfa italského protiteroristického útvaru Alberta Nobiliho se do města Sesto San Giovanni Amri dostal z Francie. V jeho batohu se údajně našla jízdenka na vlak. Do Turína dorazil nejspíš z Chambéry v jihovýchodní Francii. Pak nasedl na vlak do Milána, kam přijel kolem 1:00. Z hlavního milánského nádraží vyrazil do Sesto San Giovanni.
Podle médií je tímto policistou devětadvacetiletý Luca Scavá, který je u policie nováčkem. V přestřelce zraněný stráže Cristian Movio není v ohrožení života. Ministr vnitra Minniti oběma policistům poděkoval osobně po telefonu a zraněnému popřál brzké uzdravení. Lidé si podle něj díky nim mohou užít klidné vánoční svátky. Oběma policistům dnes na twitteru poděkovala v italštině také berlínská policie.
Zástupcům německého ministerstva vnitra se ulevilo, že podezřelý Tunisan Anis Amri už nepředstavuje nebezpečí, uvedl mluvčí ministerstva Tobias Plate. Na oficiální písemné potvrzení smrti Amriho, který podle vyšetřovatelů v pondělí zaútočil kamionem na vánoční trh v Berlíně, zatím ještě německá vláda čeká. Berlín dnes Itálii poděkoval za výbornou spolupráci.
„Zpráva o smrti paní (Nadi) Čižmárové je velkou lidskou tragédií a mé myšlenky patří především její rodině,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda Fiala. Boj proti terorismu je podle něj definitivně i válkou ČR. „Tato tragická událost nám znovu připomněla, že musíme chránit naše hranice a sami se suverénně rozhodovat o tom, kdo smí v naší zemi pobývat a komu poskytneme ochranu,“ řekl. ČR musí mít konkrétní plán, jak bránit hrozbám mezinárodního terorismu, dodal. Kromě politiků se k smrti Češky vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle něj je třeba popřát blízkým oběti mnoho sil. „Zároveň si musíme uvědomit, že terorismus není žádnou vzdálenou hrozbou, ale je to zlo, které se dotýká každého z nás,“ uvedl Ovčáček.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na svém Twitteru oznámil, že i přes zneškodnění podezřelého Amriho nadále platí bezpečnostní opatření.
I přes zneškodnění podezřelého z teroristického útoku v Berlíně, bezpečnostní opatření v ČR i v Německu zůstávají nadále v platnosti.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 23. prosince 2016
Italská policie zastřelila ve městě nedaleko Milána „bez jakýchkoliv pochyb“ podezřelého z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, Tunisana Anise Amriho. Na tiskové konferenci v Římě to dnes uvedl italský ministr vnitra Marco Minniti.
#BREAKING: Berlin terrorist was shot in Sesto San Giovanni, Milan: police stopped him, he then shot an officer before being shot dead pic.twitter.com/iXuHSsP068
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) 23. prosince 2016
Němci oznámili, že spolupracují s italskými kolegy na identifikaci oběti. Podle italského tisku souhlasí otisky prstů odebrané z oběti s otisky Amriho.
V severodánském městě Aalborg byl spatřen muž, který se podobá Tunisanovi podezřelému z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně. Podle listu Ekstra Bladet to dnes na twitteru uvedla dánská policie. Italské bezpečnostní zdroje krátce nato bez dalších podrobností oznámily, že předpokládaný pachatel berlínského útoku byl zastřelen v Miláně.
Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že podezřelý Tunisan Anis Amri je stále v Berlíně, napsal dnes server listu Tagesspiegel. Na pátrání výhradně po pravděpodobném pachateli pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně je jen v německém hlavním městě vyčleněno několik stovek policistů.
Řada politiků už okomentovala smrt Češky Čižmárové. „Cítíme s rodinami všech pozůstalých. Skutečnost, že jedna z obětí byla česká občanka nám jen silněji připomíná, že útok v Berlíně byl útokem na nás všechny,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Marek Ženíšek. „Terorismus nezná hranic a obětí se může stát kdokoliv. Čím rychleji se budeme učit s tímto rizikem žít, tím na něj budeme více připraveni a budeme hrozbám moci lépe čelit,“ uvedl první místopředseda TOP 09.
Dříve se k útoku vyjádřil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček na Twitteru. „Zasáhla mě zpráva o české oběti teroru v Berlíně. Upřímnou soustrast všem blízkým. Vláda musí pokračovat v tlaku na opatřeni, která prosazujeme – ochrana vnějších hranic, boj s nelegální migrací, spolupráce tajných služeb…,“ uvedl na svém profilu Hamáček. Premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil hlubokou lítost nad tragickou smrtí. „Velký zármutek ve mně vyvolala zpráva, že jednou z dvanácti obětí teroristického útoku v Berlíně je také občanka České republiky. Vyjadřuji hlubokou lítost nad její tragickou smrtí a také soustrast a solidaritu všem jejím blízkým,“ uvedl v tiskové zprávě premiér.
Německá policie dnes ráno zadržela dva muže podezřelé z přípravy útoku v nákupním centru ve městě Oberhausen na západě země. Šlo o bratry původem z Kosova. Podle agentury DPA o tom informovala policie. V jaké fázi příprav útok byl, zatím není jasné.
Kontakty na islamisty v Itálii
Policisté nyní prověřují, jestli měl Amri v okolí Milána kontakty na islamisty. Deník Bild s odvoláním na italská média napsal, že zbraň, která se našla u jeho těla, odpovídá té, s níž byl v Berlíně zastřelen polský řidič kamionu. Žádné osobní dokumenty se u těla Tunisana údajně nenašly.
Tunisan Anis Amri do Německa v roce 2015 přišel právě z Itálie, kde pobýval několik let. Podle italských médií byl v Itálii rovněž ve vězení.