'Prasečí farma na místě genocidy.' Aktivisté blokují vepřín v Letech
Aktivisté zahájili blokádu vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. Pozůstalí po obětech romského holokaustu dlouhodobě volají po odstranění vepřína. Umístění se nelíbí ani OSN. Vláda ale na odkoupení a likvidaci velkokapacitního vepřína nemá peníze. Blokáda má trvat nejméně do pátku.
„Prasečí velkofarma na místě genocidy je ostudou nás všech. Požadujeme její zbourání,“ uvedl jeden z aktivistů. Skupina osmi lidí ze severních Čech a z Německa dnes v poledne před vjezdem do vepřína společnosti AGPI rozvinula transparenty s nápisy: Romská hrdost či Opre Roma! Aktivisté očekávají, že jich bude před vepřínem postupně přibývat. Plánují nenásilný protest.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před několika dny při pietním aktu v Letech uvedl, že desítky milionů korun, které by byly zapotřebí na likvidaci a postavení nového vepřína, by měly být využity třeba na vzdělávání romských děti a na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách.
Cikánský tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.