(Ne)mocný alkoholik Zeman by se měl jít léčit, míní režisér

Dokument o závislosti

(Ne)mocný alkoholik Zeman by se měl jít léčit, míní režisérNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Dokumentarista Jan Látal ve svém novém filmu vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby nastoupil protialkoholní léčbu. Ve snímku (Ne)mocný prezident se soustředí na prezidentovu závislost dle slov autora „pozitivním a neodsuzujícím stylem“. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka nicméně Látalovi nejde o boj proti alkoholismu, ale o pokračování letité kritiky Miloše Zemana.

Jedním z českých účastníků dokumentárního festivalu East Doc Platform je Jan Látal, který rád nahlíží na postavy politiky z nových úhlů. Stál za projekty jako Paroubek v hlavě, Expremiéři nebo Kmeny. V případě jeho projektu (Ne)mocný prezident půjde o Miloše Zemana. Film se soustředí na alkoholismus.

Čtěte také: Jako neurolog tvrdím: Zeman trpí demencí

„Zemanův příběh je pro mě velmi křehký, protože je osobní. Trpíme totiž stejnou chorobou: závislostí. Rozdíl mezi mnou a jím je v tom, že já se rozhodl pro abstinenci, zatímco on ještě ne,“ komentoval to Látal, který za jediné „dospělé“ řešení považuje začít o problému mluvit.

Jeho východiskem je snaha pomoci, mluvit o věcech otevřeně, bez ironie a sarkasmu. „Vyznění filmu musí být pozitivní, neodsuzující. Miloš Zeman je člověk s obrovským potenciálem, bohužel neproměněným. Cílem je změnit optiku vnímání jeho činů a vyzvat ho, aby šel na protialkoholní léčbu,“ dodal Látal.

„‘Dílo‘ pana ‚režiséra‘ Látala mi připomíná ‚vtipy‘ v odporném protektorátním plátku Ejhle, které útočily na Jana Masaryka,“ začal v kritické reakci na Facebooku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan ‚režisér‘ Látal se nyní tváří jako odborník na alkoholismus. Ve skutečnosti už roky brojí proti současnému prezidentovi. Společně s M. Hollanem se dokonce v roce 2013 veřejně angažoval proti zvolení Miloše Zemana. To opravdu neokecá,“ pokračoval Ovčáček s přiloženým odkazem na článek o videu z roku 2013 s názvem „Jak odstranit Zemana s Fischerem?“.

„V roce 2013 režisér J. Látal veřejně vyzýval k volbě K. Schwarzenberga nebo J. Dienstbiera. Všichni tři dodnes prohru nerozdýchali,“ obměnil svůj výrok pro twitterových 140 znaků Ovčáček.

Zpráva o režisérově počinu přišla v den, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o tom, že se Česká republika zastoupená Kanceláří prezidenta republiky má omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za své výroky týkající se údajného Peroutkova článku s názvem Hitler je gentleman.

„Když antizemanovcům chybí argumenty a podpora veřejnosti, musí nastoupit angažovaní umělci. Chovali se tak za druhé republiky, protektorátu, v 50. a 70. letech. A je tomu tak i nyní,“ komentoval rozhořčený Ovčáček zprávu o Látalově snímku.

Největší akce svého druhu v regionu

Na 400 filmařů, zástupců festivalů a osobností dokumentárního filmu se od 7. do 13. března zúčastní největší akce tohoto druhu ve středoevropském a východoevropském regionu East Doc Platform. V Institutu Cervantes v Praze své připravované snímky představí i čeští filmaři, uvedl jménem pořadatelů Filip Šebek. Akci organizuje Institut dokumentárního filmu. Na East Doc Platform je přihlášeno 220 dokumentů ve fázi vývoje, výroby či postprodukce.

Z domácích tvůrců na akci představí své dokončované snímky například zkušený dokumentarista Miroslav Janek, uznávaný slovenský režisér Robert Kirchhoff chystající česko-slovenský koprodukční dokument, Martin Ryšavý, Lukáš Kokeš a debutující Pavel Jurda.

„Na pátý ročník této akce přijala pozvání skutečná esa dokumentární tvorby, v rámci otevřeného programu zde bude možné navštívit zajímavé přednášky a autorské prezentace. Jedna z nich se bude týkat sociálních kampaní, vystoupí na ní švédský tvůrce Fredrik Gertten a oceňovaná britská producentka a režisérka Sarah Mossesová. Se svými zkušenostmi se podělí specialista na crowdfunding Wolfgang Gumpelmaier,“ uvedl Šebek.

Mezi účastníky budou dále irská spisovatelka a scenáristka Jasmina Kallayová nominovaná na cenu Emmy, britský producent nominovaný na Oscara Mike Lerner či uznávaná střihačka a spisovatelka Maya Hawkeová, která se podílela na osmi filmech Wernera Herzoga a snímcích Errola Morrise. Vystoupí i rumunská filmařka Anca Damianová, v jejíž tvorbě se prolíná animace s dokumentárním filmem. Platí to o jejím animovaném dokudramatu Kouzelný vrch oceněném loni na karlovarském festivalu.

Čtěte také: Zeman prohrál. Česká republika se má omluvit kvůli Peroutkovi

Půjdeme až k Ústavnímu soudu, říká Ovčáček k neexistujícímu článku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články