Přijímáte málo uprchlíků? Kvóty na vás, navrhuje Brusel
Evropská komise ve středu zřejmě navrhne systém rozmísťování žadatelů o azyl v zemích EU podle určitého kvótového klíče. Potvrdila to dnes Natasha Bertaudová, mluvčí šéfa komise Jeana-Claudea Junckera. Některé členské země ale tuto možnost ostře odmítají.
Komise ve středu projedná materiál nazvaný Evropská agenda pro migraci. Podle jeho pracovní verze, kterou má ČTK k dispozici, chce komise ještě do konce měsíce představit celoevropský mechanismus přesídlování určitého počtu osob, které splňují kritéria OSN na postavení uprchlíka.
V návrhu, připraveném eurokomisařem pro vnitřní věci Dimitrisem Avramopulosem, zatím před středečním jednáním komise přesný počet míst v mechanismu uveden není. Distribuční kritéria pro jednotlivé členské země se ale týkají výkonu jejich ekonomiky, počtu obyvatel, míry nezaměstnanosti či dosavadních počtů žadatelů o azyl. Akci má podpořit letos a v příštím roce 50 milionů eur (přes 1,3 miliardy korun). Komise též požádá členské země, aby více využily současných možností a slíbily ve svých národních programech více azylových míst.
Jak připomněla britská BBC, nápad s kvótami podporují například Němci, Rakušané či Italové. Naopak maďarský premiér Viktor Orbán to označil za „šílené a nespravedlivé“. Vidinu povinných kvót ostře odmítají i Britové, proti jsou i Češi.
Ještě tento měsíc také Evropská komise plánuje navrhnout aktivaci pravidel směrnice o dočasné ochraně tak, aby bylo možné zajistit pomoc osobám přicházejícím ze Sýrie a Eritreje.
Už tento návrh bude podle pracovního dokumentu počítat s distribučním mechanismem, „ve kterém se všechny členské státy podílí na společném úsilí spravedlivým a vyváženým způsobem“. V květnu také komise navrhne úpravu směrnice tak, aby byl distribuční mechanismus povinný a založený na pevně stanovené sadě kritérií, podobných těm zmíněným výše.
„Záměr je jasný, o detailech se stále diskutuje,“ upozornila dnes mluvčí s tím, že ale nebude komentovat konkrétní úniky do médií. Evropští novináři už totiž z připravovaného materiálu citovali v minulých dnech.
Komise s návrhem, který má například německou podporu, ale zřejmě narazí u některých unijních zemí včetně České republiky. Azylovou politiku mají dosud v rukou jednotlivé členské země osmadvacítky. Mnohé to nehodlají měnit ani přes tíživou situaci, do které se nyní kvůli rozsáhlé migrační vlně dostávají jižní členové EU a státy jako Německo, Francie či Švédsko, kam velká část z mohutné lidské vlny míří.
Čtěte také:Evropa přijme 5000 lidí. Ostatní uprchlíky vrátí do Afriky
Téma migrace nabírá v EU na důležitosti s trvající snahou desítek tisíc lidí, především z Afriky a zemí Blízkého Východu, přeplout Středozemní moře a dostat se na evropské území. Od počátku roku zahynulo nebo zmizelo při pokusu dostat se z afrických břehů do Evropy na 1770 lidí.