Babiš ucouvl: Spolky zřejmě nebudou muset na akcích evidovat tržby
Výjimka pro spolky
Příležitostné pořádání plesů nebo dalších kulturních akcí například vesnickými a dobrovolnickými spolky by nemělo podléhat elektronické evidenci tržeb (EET). Finanční správa by ohledně toho měla příští týden zpřesnit metodiku. Na dotaz ČTK to po dnešní schůzce ministra financí Andreje Babiše (ANO) se Sdružením místních samospráv (SMS) řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Babiš takovou činnost vesnických spolků nepovažuje za podnikatelskou činnost.
Starostové především menších obcí si stěžovali, že venkovské spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175.000 korun. Proto dnes po ministrovi požadovali úpravu metodických pokynů Finanční správy. Argumentovali, že nynější nastavení systému ohrožuje kulturní akce na vesnicích i existenci spolků jako takových. V delším horizontu hrozil podle SMS zánik až třetiny takových spolků.
EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od středy pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby 121.000 podnikatelů, kteří do systému poslali přibližně 316 milionů účtenek.
Od loňského září do dneška Finanční správa eviduje 823 žádostí o závazné posouzení, zda nějaká činnost podléhá EET. Vyjádření vydala ve 441 případech. Závazná vyjádření vydává správa za poplatek.
Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
SMS při startu první vlny EET uvedlo, že systém způsobil zánik zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Ministerstvo financí naopak tvrdí, že počet restaurací po zavedení EET neklesl.