Palác, čokoládovny, televizi, loděnice... To vše vlastní prezident
Majetek Petro Porošenka
Petro Porošenka se v sobotu dopoledne oficiálně ujal funkce hlavy státu. Sedmý nejbohatší muž na Ukrajině tak po ukrajinských médií a byznysu ovládl i politiku. Koho si Ukrajinci vlastně zvolili za svého prezidenta?
Čtěte také: Na inauguraci Porošenka pojede jen Zaorálek, Zeman ne
Osmačtyřicetiletý podnikatel a politik Petro Porošenko patří k nebohatším lidem na Ukrajině. Jeho majetek se odhaduje na 1,3 miliardy dolarů. Časopis Forbes ho zařadil na 1284. příčku v žebříčku nejmajetnějších lidí na světě. Oproti minulému roku si přitom pohoršil téměř o 350 míst.
Porošenko začal v 90. letech obchodovat s kakaovými boby a posléze ovládl několik cukrářských podniků a čokoládoven. Spojil je do holdingu Rošen, nejúspěšnější a nejznámější ukrajinské firmy, která je jednou z největších čokoládoven na světě. Porošenkovi se proto říká „čokoládový král“, tak si i žije. Jeho sídlo, připomínající svým bílým sloupořadím palác, leží na předměstí Kyjeva.
„Velká část jeho podnikání je v Rusku. Vyrábí bonbóny a karamelky, které mnozí ze zde přítomných zřejmě ochutnali, aniž by věděli, že majitelem této firmy je pan Porošenko,“ zmínil Porošenka dokonce ve svém nedávném projevu ruský prezident Vladimir Putin. Naznačil tak fakt, že jedním z hlavních trhů Rošenu je Rusko. To loni firmě dočasně zakázalo vyvážet jeho výrobky do země. Údajně kvůli špatné jakosti.
Porošenko ovládá také holdingovou společnost Ukrprominvest, která zahrnuje automobilové závody, výrobu autobusů, loděnice, banky i média. Vlastní loďařský závod Leninska Kuznya v Kyjevě a přímořskou loděnici v Sevastopolu na Krymu. Podle ukrajinského serveru Focus mu patří více než 50 % v síti sportovních klubů Pátý element. Ovládá 50 % mezinárodních investičních bank v zemi i necelých 50 % pojišťoven.
Patří mu celoplošný televizní Kanál 5, který je nejpopulárnějším zpravodajským kanálem v zemi. Porošenkova televize je hlavní opoziční televizní stanice. Sehrála klíčovou roli během tzv. Oranžové revoluce, které koncem roku 2004 vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka, i během Euromajdanu.
Nejsem oligarcha, říká Porošenko, chce svůj majetek prodat
Během populární ukrajinské televizní talk show se ho moderátorka pořadu dotázala, zda je oligarchou. Viditelně se urazil a odpověděl „ne“. „Nejsem oligarcha. Oligarcha je člověk, který využívá státní moci k vlastnímu obohacení. Já jsem byl po celou dobu v opozici,“ vysvětlil Porošenko.
Porošenko před prezidentskými volbami slíbil, že v případě svého zvolení, velkou část svého majetku po nástupu do úřadu hlavy státu prodá.
Západ nebo Rusko? Porošenko se dohodne se všemi
V politice je Porošenko mužem kompromisu. Dokáže se dohodnout téměř se všemi proudy. Vysoké politické funkce zastával v posledních 15 letech během vlád prozápadní i proruské koalice. Na konci devadesátých let byl poslancem za svou stranu Solidarita. V roce 2000 pomáhal založit sesazenému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi jeho Stranu regionů, která ho poté vynesla k moci.
O rok později se rozkmotřil s tehdejším prezidentem Leonidem Kučmou a stal se předním zastáncem a finančním podporovatelem opoziční prozápadní strany Viktora Juščenka. Do politiky se vrátil během oranžové revoluce, v Juščenkově vládě měl vysoké funkce. V letech 2009 až 10 byl pak ministrem zahraniční. Pod vedením Janukovyče byl ministrem hospodářství.
Porošenko byl posléze jedním z hlavních podporovatelů protivládních ukrajinských protestů. Přestože během Euromajdu nesehrál žádnou vůdčí roli, hnutí podporoval finančně. V nedávných prezidentských volbách získal přes 54 % hlasů. K jeho jednoznačnému zvolení už v prvním kole voleb pravděpodobně přispělo i to, že je zastáncem integrace Ukrajiny s Evropskou unií. Rovněž i embargo na výrobky jeho čokoládovny Rošen ze strany Ruska.
Hned po svém zvolení oznámil, že s pomocí USA a EU bude usilovat o dialog s Moskvou. Ta výsledek voleb respektuje a prý dialog také stojí. K prvními krátkému setkání s ruským prezidentem Putinem došlo v pátek v rámci oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii.
Čtěte více: Porošenko se poprvé 'mrazivě' potkal s Putinem. Na 15 minut
Porošenko chce z pozice hlavy státu bojovat zejména proti korupci a posílit nezávislost soudů. Zavázal se ukončit nepokoje na východě země a vrátit Krym pod ukrajinskou správu.
Čtěte také: Drsný Porošenko: tak chutná ukrajinská čokoláda
Čokoládový král Porošenko: Západ ho uznává, v Rusku má potíže