Počet odposlechů stoupá. Policie o nich neinformuje, varují obhájci
Policejní odposlechy
Ostrou kritiku sklidila na Den lidských práv policie od Unie obhájců ČR, které vadí stoupající počet telefonních odposlechů v trestním řízení, jejich nadužívání i to, že nejsou lidé zpětně o odposlouchávání dostatečně informováni. Unie tak potvrdila dřívější zjištění deníku ECHO24.cz. Zároveň zveřejnila statistiku, podle níž policisté loni odposlouchávali 4 258 lidí. O více než 56 procent více ve srovnání s rokem 2009.
„Zákonná úprava měla garantovat neoprávněně odposlouchávaným občanům ochranu jejich práv. Orgány činné v trestním řízení si s vůlí zákonodárce poradily a dokázaly vyloučit prakticky jak jejich informování, tak jejich následné právo na soudní ochranu,“ uvádí jednu ze svých hlavních výtek unie.
To potvrzují i několik měsíců stará zjištění deníku. Už začátkem léta varoval šéf sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte (TOP 09), že policie informuje jen desetinu bezdůvodně odposlouchávaných. O problému takzvaných jalových odposlechů se mluvilo v dolní komoře parlamentu opakovaně.
Více čtěte: Policie informuje jen desetinu bezdůvodně odposluchávaných
Podle čísel, která má unie k dispozici, se od roku 2009 do loňska zvýšil počet odposlouchávaných lidí o více než 56 procent (z 2 726 na 4 258). Zejména Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pak údajně odposlechy nadužívá.
Jak ve středu uvedlo policejní prezidium, s kritikou nesouhlasí. Vždy se prý drží zákona. Jenže právě v zákoně je problém, respektive v paragrafu 88, odstavci 9 trestního řádu, který vyjmenovává výjimky, kdy o odposlechu informovat nelze. Ustanovení je totiž příliš široké a do výjimek tak lze schovat téměř vše.