První rána Trumpovi do obličeje
Nepamatuji, že by se mediální provoz někdy dřív tak podobal výrobě šrotu jako dnes. Vezměme si ságu Trump–Rusko. Proti prezidentovi jeho soupeři v politice plus velká část amerických médií nikoliv od inaugurace, ale už od chvíle, kdy získal nominaci Republikánské strany, tedy déle než rok, jedou tzv. ruskou kartu. Její podstatou je podezření, že Trumpův tým v kampani proti demokratické kandidátce Hillary Clintonové tajně spolupracoval (právnický termín: koluze) s Kremlem. Po řadě neprůkazných nebo rovnou vyvrácených případů (mj. údajná složka o Trumpových poklescích uchovávaná v Kremlu, setkání Trumpova právníka s lidmi z Kremlu v Praze, silně přefouknuté tvrzení, že o ruském zasahování do americké kampaně je přesvědčeno všech 17 informačních služeb USA, zpráva, že Senát vyšetřuje prezidentova muže kvůli jednání s majitelem ruského investičního fondu, po níž CNN musela vyhodit tři své zaměstnance) se teď prvně podařilo ruskou kartu ve hře o Trumpa uplatnit.
New York Times přinesly zprávu, že prezidentův syn Donald ml., zeť Jared Kushner a ještě jeden vedoucí spolupracovník kampaně se loni v červnu sešli s jednou ruskou právničkou. Trump mladší si na ni udělal čas poté, co mu člověk, který schůzku zprostředkovával, v mailu psal, že informace jsou součástí snahy ruské vlády dopomoci jeho otci k vítězství.
V tomto směru ze schůzky nic nevzešlo, právnička si zřejmě vymýšlela, jen aby dostala příležitost lobbovat v úplně jiné věci (adopce dětí z Ruska do USA), a je důležité v éře zpravodajského šrotu neztratit ze zřetele, že schůzka nevedla k žádné reálné koluzi na lince Kreml–Trump. Na druhou stranu je to ukázka klíčových lidí z Trumpova týmu obstarávat si munici proti Clintonové doslova od kohokoliv.
Důvěryhodnost Trumpa ml. je v troskách. Původně tvrdil, že s žádnými Rusy nikdy nejednal. Vývojem událostí byl přinucen vzpomenout si na schůzku s ruskou právničkou, ale ta prý byla o adopcích. Nebo vlastně nebyla, o den později se schůzka týkala oněch kompromitujících materiálů, Donald mladší však netušil, že by snad měly pocházet od ruské vlády. Ale to taky netušil, že bude o den později přinucen sám zveřejnit e-maily, kde se o předpokládaném kremelském původu materiálů jasně píše.
V disciplíně „Dokazování koluze s Ruskem“ dostal prezident poprvé skutečně citlivý zásah. Na druhou stranu je skutečný význam této disciplíny sporný. Kolem každého kontaktu, jímž se zpravidla nemyslí trvalý vztah, nebo dokonce spolupráce, ale už i jedna schůzka s nějakým ruským představitelem (včetně ruského ambasadora ve Washingtonu!), se dnes v americké politice dělá neuvěřitelný povyk. Přitom s touhou zlepšit vztahy s Ruskem, hlavně proti společnému nepříteli, globálnímu islamismu, se Trump v kampani nijak netajil. Existují samozřejmě i dobré argumenty proti sblížení, ale jejich nositelka prohrála volby.
Někteří zdivočelí trumpofobové včera mluvili o tom, že účastníci schůzky s právničkou a především Donald ml. se dopustili vlastizrady. Demokratický kongresman podal dokonce formální žádost o impeachment. Jenže z mailu zprostředkovatele také vyplývá, že Donald ml. souhlasil se schůzkou v domnění, že tu naopak dostane důkazy o jakési koluzi, kterou s Rusy provozovala Hillary Clintonová. V e-mailu zprostředkovatele se doslova píše o ruských „dokumentech a informacích, které by kompromitovaly jednání Hillary s Rusy“. Co to asi tak mohlo být? Že by třeba dokumenty a informace k prodeji kanadské společnosti Uranium One, která kontroluje 20 procent amerických zásob uranu, ruskému státnímu Rosatomu? Obchod byl uzavřen za vlády Clintonové na ministerstvu zahraničí, a protože uran je strategická komodita, ministerstvo muselo udělit souhlas. Souběžně s udílením souhlasu převedli šťastní prodejci firmy Rosatomu do rodinné nadace Clintonových 2,3 milionu dolarů. Kupodivu se s touto citovanou větou ve zpravodajství včera takřka nepracovalo.
Představa, že v tak vyhrocené kampani s dvěma tak morálně pochybnými kandidáty by volební štáb jednoho či druhého nezareagoval na nabídku soupeře ušpinit, navíc tématem, které ona sama nastolila, není z tohoto světa. Trump ml. má tu smůlu, že místo něj nešel na schůzku někdo níže postavený a že to na něho prasklo.