Stopy k vraždě Němcova: objednávka vlády, pomsta...
Po smrti ruského opozičního politika Borise Němcova se objevilo mnoho spekulací o jeho zavraždění. Uvnitř ruského mocenského systému stanuly protichůdné názory. Jejich souhrn přinesla agentura Reuters.
Bývalý ruský vicepremiér a kritik dnešního režimu byl zabit v noci 26. února jen pár kroků od Kremlu. Již následující den se objevil nekvalitní záznam z kamery poblíž incidentu. Ta zachytila pouze siluety chodců a projíždějící automobily. Později ruská televizní stanice zveřejnila jasnější záběr z projíždějícího auta, kde je již patrná postava neznámého muže, který se sklání nad tělem mrtvého Němcova.
Objednávka ruské vlády?
Smrt kritika prezidenta Vladimira Putina od počátku vyvolala v opozičních kruzích přesvědčení, že je za ni odpovědný Kreml. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi a pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.
K této verzi se přiklonila i Němcovova dcera Žana, která ruského prezidenta Vladimira Putina označila za „politicky zodpovědného“ za vraždu otce.
Doznal se. Pak to odvolal
Začátkem března ruské bezpečnostní síly uvalili vazbu na pět mužů pocházejících z Čečenska, kteří se podle policie na vraždě ruského opozičního předáka podíleli. Jeden u podezřelých, bývalý člen speciálních sil čečenské policie Zaur Dadajev, se při předběžném vyslýchání k účasti na vraždě přiznal.
Nicméně zadržený později uvedl, že byl k tomuto přiznání donucen násilím. Podle člena kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andreje Babuškina, který jej navštívil ve vazbě, byl Dadajev dva dny po zatčení držen v poutech a s pytlem přes hlavu. Další podezřelý, Beslan Šavanov, spáchal při zatýkání sebevraždu.
Podle ruských vyšetřovatelů byla vražda podle všeho osobní mstou těchto dvou Čečenců, a Zaur Dadajev stále zůstává ve vazbě jako hlavní podezřelý.
Pomsta islamistů?
K vraždě Borise Němcova se vyjádřil i čečenský prezident Ramzan Kadyrov a podal tak nejsilnější verzi možného motivu. Vraždu vyhlášeného kritika Kremlu dává do souvislosti s islamisty a Němcovovými kritickými výroky po útoku na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Ruský politik přijal několik hrozeb a vyhrožování kvůli svým názorům adresovaným islamistům.
Tuto verzi zvyšuje fakt, že pět zadržených mužů, včetně Zaura Dadajeva, pochází ze severního Kavkazu, kde je silná muslimská komunita. Ruská státní média se ihned ujala spekulace, že by mohlo jít o teroristy napojené na Islámský stát. Vyšetřovací výbor se však k této teorii nevyjadřuje.
Další teorie
Podle agentury Reuters však vyšetřovatelé zapojili do teorií další linii, spojenou s městem Jaroslavl. Je možné, že Němcovova vražda souvisí s jeho aktivitami v Jaroslavli, kde byl zvolen poslancem oblastního sněmu a kde odhaloval machinace místního vedení. Boris Němcov vloni obvinil náměstka hejtmana Alexandera Senina kvůli střetům zájmů. Senin sice následně popřel jakékoliv obvinění, ale z funkce přesto odstoupil. Později podle místních sdělovacích prostředků neúspěšně zažaloval Němcova z pomluvy.
Ruští vyšetřovatelé hovoří i o dalších možných podnětech – vražda mohla mít za cíl poškodit prezidenta Putina či mohla souviset s Němcovovým osobním životem.
Stále není jasné, kým a především s jakým motivem byl Boris Němcov zavražděn. Nicméně kroky vyšetřování dokazují, že ruské bezpečnostní složky aktivně sledují více než jednu teorii o vraždě ruského politika. Prioritní jsou tři nich – ruská vláda, muslimská stopa v důsledku Němcovovy kritiky francouzských útoků a politické konflikty v Jaroslavli.