Kdo bude po brexitu vyvažovat Německo?

Týdeník Echo

Kdo bude po brexitu vyvažovat Německo?SALON 2
Svět
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Britská premiérka Theresa Mayová stanovila přesné datum odchodu Londýna z Evropské unie. Jednání začnou nejpozději do konce března a podle Lisabonské smlouvy musí skončit do dvou let. Jaké jsou britské a české zájmy v nových vztazích? V Salonu Týdeníku Echo o tom diskutovala britská velvyslankyně v Praze Jan Thompsonová s nedávno skončivším guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem a někdejším vicepremiérem pro Evropu a ministrem zahraničí i obrany Alexandrem Vondrou.

Thompsonová: Myslím, že není důvod k skepticismu. My skutečně chceme udržet co nejužší partnerské vztahy s Evropskou unií. A v bezpečnostních otázkách bychom je rádi ještě prohloubili.

Vondra: To mě uklidňujete, že se z evropské politiky nechcete stahovat. V opačném případě je totiž potřeba se ptát, kdo bude vyvažovat Německo. Je důležité, že chcete dál silně spolupracovat v bezpečnostní politice. Skotové ale chtějí další referendum o setrvání ve Velké Británii, protože jich chce většina zůstat v Evropské unii. Kdyby se Skotsko rozhodlo odejít, Británie už nebude Velká. To je pro mě noční můra. Pokud přijde Británie o Skotsko, kde jsou umístěny jaderné zbraně, už nebude dál schopná hrát současnou globální roli v bezpečnosti. Pak by se z Británie stalo takové Švýcarsko. Londýn by určitě zůstal finančním centrem. Anglie by se stala takovým rájem pro ty, kdo chtějí méně regulovaný byznys. Tahle vize je možná docela přijatelná pro každého, kdo žije v Anglii. Pro nás ve střední Evropě je to ale noční můra.

Thompsonová: Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Skotsko chystalo opustit Velkou Británii. Brexit má určitě rizika. Jdeme do něj ale jako silná země. Máme pátou největší ekonomiku na světě, vysokou zaměstnanost, nízkou inflaci. Jsme nejatraktivnější místo pro investice v Evropě. Určitě k tomu přispívá to, že máme přístup na jednotný evropský trh. Není to ale jediná přednost. Naše výborné podnikatelské a právní prostředí stejně jako špičkové univerzity hrají v té atraktivitě zásadní roli. Jsme členy všech klíčových mezinárodních institucí a jsme velmi aktivní v řešení všech mezinárodních konfliktů. Theresa Mayová teď řekla, že se chceme stát světovým lídrem ve volném obchodu.

Singer: V historii je řada období, kdy Británie byla lídrem a hlavním promotérem obchodu, ale o událostech rozhodovali ti, kdo nebyli. Je taky hodně období, kdy Británie takovým promotérem nebyla, a rozhodování utvářela. Jen v minulém století třeba mezi světovými válkami a po té druhé až do konce 70. let. Bereme příliš mnoho věcí jako samozřejmost. Třeba to, že volný obchod vždycky převáží. Střední třída v řadě vyspělých zemí ale dnes na volném obchodě nevydělává. Musí čím dál víc soutěžit o příležitost se střední třídou mimo Západ, často vzdělanou v Británii. Svět jako celek na volném obchodě určitě vydělává. Většinu zisků z toho ale právě teď má střední třída v Číně, nikoliv ve Velké Británii, Spojených státech či ve Francii. To dramaticky mění politiku v mnoha zemích Západu. Fakt se obávám, že hodně věcí včetně racionality a výhodnosti volného obchodu bereme jako samozřejmost.

Celý Salon Týdeníku Echo si můžete přečíst v elektronickém vydání ZDE.

Týdeník Echo si můžete předplatit ZDE.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články