Bagatelizovat přistěhovalectví ukazuje bezmoc, říká Sarrazin
Z TÝDENÍKU ECHO
Německými médii se už několik týdnů šíří informace o sílícím vlivu organizace Pegida, která bojuje proti islamizaci Německa. Spisovatel a ekonom Thilo Sarrazin ale v rozhovoru pro Týdeník ECHO zdůrazňuje, že média často neinformují pravdivě a objektivně, situace tudíž nemusí být až tak kritická.
Co si myslíte o Pegidě?
Pegida je demonstrace, která se jednou do týdne koná v Drážďanech, nic víc a nic míň. Nejsou žádné indicie, že by snad většina demonstrantů byli pravicoví radikálové, rasisti, xenofobové. Zjevně jsou to úplně normální občané Drážďan. Není to strana, nemá žádné politické struktury, žádný program, takže je těžké Pegidu politicky posoudit, nebo dokonce odsoudit. Je to na dvacet tisíc lidí v ulicích, kteří si dělají různé starosti o Německo.
Jsou to oprávněné starosti? Z výroků politiků a ze zpravodajství by si člověk zpočátku myslel, že se tu opět zdvíhají nacisti.
Jestli si někdo dělá starosti o to, jakým způsobem probíhá přistěhovalectví do Německa, nebo kvůli rostoucímu vlivu radikálních muslimů, tak se obává oprávněně. Tím, že tyto starosti bagatelizují, si politici moc nepomáhají. Ukazují tím jen svou určitou bezmoc, ale na obavách lidí se tím nic nezmění.
Jak na Pegidu reagovala německá média?
Ve své většině poněkud hystericky a radikálně odmítavě, hlavně asi proto, že celý fenomén Pegidy je částečně nesen i kritikou zpravodajství v Německu. Tím se spousta novinářů očividně cítí dotčena.
O Pegidě, islamizaci Německa a klesající důvěře v tamní tisk si můžete přečíst v rozhovoru Daniela Kaisera v novém vydání Týdeníku ECHO.
Co dále najdete uvnitř vydání: TÝDENÍK ECHO: O čem se na Západě nesmí mluvit. Rozhovor s Thilo Sarrazinem