19letá Ukrajinka u nás chtěla studovat. Vízum jí zamítli

"Studium je zástěrka"

19letá Ukrajinka u nás chtěla studovat. Vízum jí zamítliNOVÉ
Ilustrační snímek Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Problém sehnat vízum mají někdy Ukrajinci, kteří chtějí do Česka odjet za prací, ale i někteří, kteří by tu rádi studovali na vysoké škole. Devatenáctileté Dianě Karabanové české úřady nejdříve žádost o dlouhodobé vízum zamítly, pak ji na druhý pokus neumožnily ani podat. Studium je prý pouze zástěrka. Dosud přitom platilo, že studentům se víza udělují bez větších problémů.

„Vnučka studovala v Kyjevě rok polytechnický institut, jejím snem je ale psychologie. A protože podobný obor na Ukrajině není, chtěla se přihlásit na českou univerzitu. K tomu ale potřebovala nejdřív zlepšit svoji češtinu – z A1 alespoň na úroveň B2. Za více než 1900 euro jsem jí proto zaplatila na Univerzitě Karlově intenzivní půlroční kurz češtiny,“ řekla deníku ECHO24.cz babička dívky Ljudmila Veselá, která v Česku dlouhodobě žije a má i české občanství.

Přestože dívka dodala úřadům veškeré potřebné dokumenty a prošla formálními náležitostmi, české úřady její žádost o udělení dlouhodobého víza za účelem studia zamítly. Během pohovoru jim totiž prý nebyla schopná říct, jak bude kurz češtiny zakončen. Nezodpověděla ani dotaz ohledně časové náročnosti výuky nebo toho, kterou vysokou školu by chtěla posléze studovat.

„Český jazyk ovládám na základní úrovni a jelikož mi český konzulát v Kyjevě neumožnil mít u pohovoru, který byl veden pracovníkem ambasády v češtině, tlumočníka, plně jsem nepochopila všechny otázky a nebyla jsem schopna dostatečně přesně odpovědět,“ uvedla na svou obranu Karabanová v odvolání. „A to, že se uchazeč chce přihlásit na více vysokých škol, považuji za běžnou praxi, nikoli obcházení zákona,“ dodala dívka, která se kromě Univerzity Karlovy chtěla hlásit i na univerzitu v Brně nebo Olomouci.

‚Studium je pouze zástěrka‘

Úředníci z ministerstva vnitra, kteří se případem dívky dále zabývali, se ale přiklonili k původnímu stanovisku resortu – studium českého jazyka je pouze zástěrka. Dívku úředníci podezřívali z toho, že studijní vízum chce využít pouze k tomu, aby mohla v Česku žít se svojí babičkou. Současně prý důvodně hrozí, že by se dívka zpátky na Ukrajinu nevrátila.

Devatenáctiletá Diana se ale bránila tím, že pokud by chtěla dlouhodobě žít v Česku, mohla si podat žádost o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU. „Na Ukrajině mám rodinu, vlastním zde nemovitost i část obchodní společnosti, mám silné důvody, proč bych se chtěla vrátit. Studium psychologie jsem chtěla využít na pomoc lidem v mé zemi, kteří byli postižení vojenskými akcemi,“ uvedla v odvolání proti zamítnutí víza.

Udělení víza? Bez pohovoru to nejde, termíny ale nejsou

Karabanová si zkouší o vízum zažádat znovu. Ke studiu oboru zabývajícího se psychologií ji od nového akademického roku přijala soukromá Univerzita Jana Amose Komenského. Tentokrát se zatím ale nemůže dostat ani k pohovoru s pracovníkem českého konzulátu. Online systém Visapoint českého ministerstva zahraničí totiž žádné termíny schůzek ohledně udělování dlouhodobých víz, negeneruje.

„Zkoušela jsem se zaregistrovat na pohovor už na začátku léta. Nebyly ale k dispozici žádné termíny. Dostala jsem se alespoň na pohovor o krátkodobé vízum na konci září, ale ani to jsem nedostala. Zkoušela jsem se proto znovu dostat na schůzku s žádostí o dlouhodobé vízum, termín nebyl. Zaregistrovala jsem se na termín trvalého pobytu, konzulát mi ale dokumenty vůbec nepřijal,“ dodala ukrajinská dívka.

Více zde: Víza až za 1000 eur. Kdo chce do Čech, musí platit

Babička dívky Veselá se obrátila s žádostí o pomoc také na organizaci InBáze, která poskytuje poradenství cizincům žijícím v Česku. „Paní Veselé jsme poradili, ať se vnučka zkusí přihlásit k termínu na pohovor, který je aktuálně dostupný, a pokusí se i tak podat žádost o dlouhodobé vízum. Odmítnutí dokumentů úřady pak lze interpretovat jako nezákonný zásah, kdy cizinci není umožněn přístup k úředním orgánům,“ řekla deníku ECHO24.cz právnička Adéla Tukhiová z InBáze.

Ukrajinci, kteří se snaží získat víza do Čech, si na systém Visapoint stěžují dlouhodobě. Podle ministerstva zahraničí ale systém data pohovorů měsíčně prý generuje desítky. „Při registraci do systému Visapoint může docházet a dochází k situaci, kdy jsou všechny volné termíny pro podání žádostí obsazeny žadateli, kteří již svoji registraci provedli. Systém Visapoint žadatele v takovéto situaci upozorní, že je nutné provést registraci později,“ uvedl deníku ECHO24.cz tiskový odbor ministerstva zahraničí.

„Na Ukrajině došlo v druhé polovině roku 2014 v důsledku zhoršující se bezpečnostní situaci ke zvýšenému zájmu žadatelů o pobytová oprávnění. V současné době enormní zájem stále přetrvává a počet žadatelů tak začal překračovat kapacitu zpracování žádostí na ZÚ,“ dodal resort.

Čtěte také: Stovky Ukrajinců žádají Česko o ochranu. Uspěje čtvrtina

Ukrajinci nemohou do Česka, stěžují si cestovky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články