Víza až za 1000 eur. Kdo chce do Čech, musí platit
Jak to chodí na Ukrajině
Získat na Ukrajině pracovní vízum do Čech oficiální cestou je téměř nemožné. Žadatelé se poté, co vyřídí potřebnou dokumentaci v Česku včetně platného pracovního povolení od Úřadu práce, musí přes online systém ministerstva zahraničí registrovat na schůzku na zastupitelství na Ukrajině. Ten však ale žádné termíny negeneruje, jak si stěžují oslovení žadatelé o vízum. Oproti tomu překupníci, kteří se před zastupitelskými úřady motají, jich mají dostatek. Účtují si ale až 1000 euro.
Dělník Oleg pracoval na území Česka nejdříve nelegálně. Protože byl ale šikovný, jeho zaměstnavatel inicioval, aby si vyřídil pracovní povolení. „S připravenými dokumenty jsem jel na generální konzulát ve Lvově. Na informacích mi ale řekli, že není žádný volný termín,“ popsal serveru Echo24.cz muž. „Chlap, Ukrajinec, mě před vchodem odchytl a řekl, že za 700 euro mi termín pohovoru dá,“ dodal Michail s tím, že tolik peněz nemá, a hledá proto nějaký „levnější kontakt“.
„Prostě k vám přijdou a osloví vás. Přesně vědí, co chcete.“
I další Ukrajinec, Olexandr, má podobnou zkušenost. Sám žije v Česku už devět let a povolení získal legálně. Teď ale vyřizuje povolení k dlouhodobému pobytu pro svoji tchýni. „Žádné termíny k dispozici nejsou, zkoušeli jsme se na nějaký zaregistrovat přes dva měsíce, ale nikdy nám systém žádný nenabídl. Známí nám doporučili překupníka, který nám prý za 800 euro nějaký zařídí,“ řekl Olexandr. I ostatní oslovení Ukrajinci potvrdili, že poté, co termín dlouho nedostali, uchýlili se k černému trhu.
Překupníci nabízejí přímo termíny pohovorů nebo pouze místa ve frontě na jeho přidělení. Cena se pohybuje až okolo 1000 euro. Ještě před několika lety ilegální pouliční prodejci chtěli „jen“ 300 euro. „Prostě k vám přijdou a osloví vás. Přesně vědí, co chcete. Ti, co místo už přidělené mají, vědí přesně, kam jít a co dělat. Ti, co ho nemají, se vyptávají na informacích a mají pak zoufalý výraz,“ osvětluje další muž. „Tady nejde o prodej jednoho místa nebo termínu jedním člověkem, ale o běžnou praxi“ doplnil. I tak vám ale prý místo ve frontě nic nezaručí.
„Hackeři dokáží nejrůznější kouzla, kterým často nejde zabránit. Snažíme se ale tyto rizika minimalizovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.
Další možností, jak vízum získat, je také zprostředkovatel. Jedná se o osobu, která vízum sama má a dokáže vás napojit na lidi, kteří povolení vyřídí. Cena těchto „zprostředkovatelských služeb“ se ještě před pěti lety pohybovala okolo 50 dolarů. Případně je také možné se obrátit přímo na firmy, které inzerují na internetu vyřízení turistických víz. Mnohdy ale nemají problém vám pomoci i s žádostí o pracovní povolení, tedy prodání místa ve frontě.
Schůzka na českém zastupitelství je ve vyřizování pracovního povolení (nově zaměstnanecká karta) přitom klíčová. Tou se totiž celý proces udělení víza zahajuje. Ministerstvo zahraničí - aby cizincům registraci k pohovoru, resp. podání žádosti o vízum, usnadnilo - spustilo v roce 2009 pro tyto účely online systém Visapoint. Resort tím chtěl právě zamezit přeprodávání míst ve frontě na termíny pohovorů před ambasádou. Jak se ale ukazuje, překupníci před úřady zůstali, jen své služby přesunuli do virtuálního prostředí.
Ministerstvo prý nabízí desítky termínů měsíčně
Ministerstvo zahraničních věcí se ale ohledně nedostatku termínů brání. Nabízejí jich prý měsíčně desítky. Online systém Visapoint generuje konkrétní data nahodile, a to třicet dní dopředu. „Systém Visapoint byl navržen tak, aby znemožňoval ‚přeprodávání‘ termínů, tedy jejich účelové vytváření a přepisování,“ uvedl David Frous z tiskového odboru ministerstva. „Nové termíny jsou uvolňovány náhodně tak, aby nemohly být účelově zaplněny v předem určený den a hodinu,“ vysvětlil.
Schopnost registrovat se na pohovor na zastupitelství legálně je tak hodně o štěstí žadatele a vyžaduje každodenní aktualizaci systému Visapoint, protože žadatel nikdy neví, kdy se nový termín může objevit.
Ministerstvo pravidelně provádí také bezpečnostní „screeningy“ systému, aby zabránil nejenom robotickému provádění registrací, ale i podezřelých přihlášení. V případě důvodného podezření je ministerstvo situaci připraveno neprodleně řešit, zatím si prý ale nikdo neztěžoval.
Můžou za to hackeři
Možnost nabourání do systému či vytváření falešných profilů ale resort nevyloučil. „Hackeři dokáží nejrůznější kouzla, kterým často nejde zabránit. Snažíme se ale tyto rizika minimalizovat,“ uvedl.
Nejrůznější překupníci a zprostředkovatelé, kteří se motají kolem české ambasády v Kyjevě i generálního konzulátu ve Lvově ale nejsou novinkou. Česká diplomacie se s tímto problémem potýká dlouhodobě, jejím argumentem ale je, že za zdmi zastupitelství její pravomoc nesahá. „S ohledem na vídeňské úmluvy o diplomatických a konzulárních stycích se zprostředkovateli, kteří mimo naše prostory nabízejí zajištění pojištění, letenek či dalších náležitostí, nemůžeme nic dělat,“ vysvětlilo ministerstvo zahraničí.
„Tento problém řeší všechny zastupitelské úřady v Kyjevě a v dalších místech společným postupem vůči ukrajinským úřadům,“ dodalo s tím, že ukrajinské úřady jsou vůči věci vlažné. Současně i odmítá, že by kdokoliv z pracovníků konzulárního oddělení měl k ilegálním prodejcům nějaký vztah.
Zprostředkovatelé těží zejména díky vysoké poptávce po zaměstnaneckých kartách ze strany Ukrajinců. Ta výrazně převyšuje kapacity vízových úseků zastupitelství ČR na Ukrajině. Podle ministerstva zahraničí ale problém spočívá primárně v nastavení systému tvorby pracovních míst pro cizince, který není v Česku žádným způsobem limitován. „Čím více více žádostí budeme zpracovávat, tím více potenciálních žadatelů bude. Navýšení kapacity úřadů by tak problém nevyřešilo,“ tvrdí česká diplomacie