Mával tibetskou vlajkou před Číňany. Sebrala ho dánská policie
Čínská delegace
S vyvěšováním tibetských vlajek v průběhu oficiální návštěvy z Číny neměli problém pouze obyvatelé Česka. Nepříjemnou zkušenost má za sebou i Dán Thomas Goetz. Po rozvinutí vlajky ho policie vyzvala, aby prapor položil na zem, aktivistu navíc na hodinu a půl zadržela. Státní úřad mu nakonec za policejní pochybení přiznal finanční kompenzaci, Goetz se ovšem rozhodl celou věc dotáhnout až k soudu. Jeho stížnost už ale nyní soud zamítl, informoval server The Local.
Celá událost se odehrála v době oficiální návštěvy čínské delegace, která do Dánska zavítala v červnu roku 2012. Dán Thomas Goetz se proti ní rozhodl protestovat vyvěšováním tibetské vlajky na místech, kolem nichž měla projíždět kolona s čínskými hosty. Se svým nenásilným protestem ovšem u místní policie narazil.
Když začal Goetz s rozbalenou vlajkou mávat, obklopila ho blízká hlídka zhruba pěti policistů. Ti ho následně vyzvali, aby si prapor složil a položil ho před sebe na zem. Policisté navíc mladíka na hodinu a půl zadrželi, údajně kvůli tomu, aby nemohl nadále narušovat veřejný pořádek.
Aktivistovi se ovšem postup policie příliš nezamlouval a kvůli zadržení tak podal stížnost. Státní zástupce mu nakonec v této souvislosti přiznal kompenzaci 2 400 dánských korun (přibližně 8 700 korun českých).
S tím se ovšem Goetz nehodlal smířit a podal oficiální žalobu k soudu. V té požadoval navýšení odškodného na 12 100 dánských korun (44 tisíc českých korun). Zásah policie mu totiž prý uškodil nejen kvůli času stráveném v zadržení, ale také znemožněním svobodně vyjádřit svůj politický názor.
Této žádosti ovšem dánský soud nevyhověl a ve čtvrtek celou žalobu zamítl. Soudce svůj rozsudek odůvodnil tím, že Goetzova stížnost na policejní zadržení už byla dříve uznána jako oprávněná, není tedy možné ji dále rozšířit v souvislosti s právem na svobodný projev.
Goetzova kauza vyvolala v Dánsku pochybnosti nad tím, zda byli policisté k zásahům proti čínským vlajkám instruováni svými nadřízenými, nebo jednali z vlastní iniciativy. Tato podezření se v současné době pokouší prošetřit Orgán stížností na policii. Vyslechnout má kromě některých policistů rovněž tehdejší představitele ministerstva zahraničí a spravedlnosti.
Státní symboly Tibetu vyprovokovaly policisty k zásahům také během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v České republice z března letošního roku. Dvojice policistů se například přišla dvakrát dotázat na důvod vyvěšení dvou vlajek na budově pražské FAMU. Tento zásah do práva na svobodu projevu ovšem rozhořčil děkana fakulty Pavla Jecha, který kvůli němu požádal ministra vnitra Milana Chovance o vysvětlení. Ten vyšetřením události pověřil policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ministr i policejní prezident se fakultě omluvili.