Chrání Facebook naše data? Čeká se zásadní rozsudek
Evropský rozsudek
Evropský soudní dvůr má v úterý vynést rozsudek, zda jsou data uživatelů Facebooku, Twitteru, Googlu a dalších amerických serverů uložena v dostatečném bezpečí. Pokud soud rozhodne o opaku, což je vysoce pravděpodobné, bude to pro společnosti znamenat značné nepříjemnosti. Deutsche Welle však upozorňuje, že americké společnosti se stovkami milionů uživatelů si i v takovém případě stále mohou prosadit svou.
Generální advokát Evropského soudního dvoru Yves Bot již před dvěma týdny uvedl, že podle něj USA uživatelům z EU dostatečnou ochranu údajů neposkytuje. Značně kriticky se pak Bot vyjádřil převážně vůči americkým zpravodajským agenturám typu NSA (Národní bezpečnostní agentura), které mají k těmto datům velmi snadný přístup.
Názor generálního advokáta předpovídá usnesení celé instituce. Pokud soud skutečně rozhodne, že americké firmy neposkytují evropským uživatelům dostatečně bezpečné služby, mohou tyto společnosti zareagovat podle různých scénářů.
Čtěte také: Britové sledovali možná i vás. Denně nashromáždili miliardy dat
Mohou začít ukládat data pouze na evropských serverech, například Facebook ve své irské dceřiné společnosti, která je oficiálně zodpovědná za veškerá data uživatelů z EU. To by však bylo značně nákladné řešení. Další možností pro firmu Marka Zuckerberga by bylo stáhnout se oficiálně z Evropy a vyzvat tyto uživatele, aby se registrovali přímo na americkém webu.
Ve třetím případě může Facebook svým uživatelům nabídnout podpis dohody, v níž budou souhlasit s ukládáním svých dat na amerických serverech. Pokud odmítnou, nebudou moci sociální síť nadále používat. V době, kdy rostou počty lidí doslova závislých na Facebooku, se takové řešení jeví pro firmu jako to vůbec nejjednodušší a nejpohodlnější, uvádí Deutsche Welle.
Čtěte také: Sousedské hlídky lynčují zloděje a videa dávají na Facebook
Na problém s ochranou dat poprvé začali upozorňovat aktivisté, kterým se nelíbilo, že se díky moderním technologiím dají regulace o této ochraně tak snadno obcházet. Firmy jako Facebook, Google nebo Twitter totiž ukládají uživatelská data ve Spojených státech, a tím pádem ochrana těchto dat podléhá americkým zákonům a ne těm platícím v Evropské unii.
A právě zde leží jádro problému, protože americké předpisy o ochraně soukromí jsou o poznání benevolentnější než ty v Evropské unii. Navíc mají k takovým serverům velmi snadný přístup americké zpravodajské služby. Dosavadní praktiky vycházely z patnáct let staré dohody zvané „Safe Harbor“, která internetové společnosti oprostila při výměně dat mezi unijními zeměmi a USA veškerých bariér. Tuto dohodu by však nyní Evropský soudní dvůr mohl zvrátit.
Čtěte také: Sousedské hlídky lynčují zloděje a videa dávají na Facebook