Selfie Merkelové ‚s teroristou‘ má dohru. Syřan žaluje Facebook

Žaloba na Facebook

Selfie Merkelové ‚s teroristou‘ má dohru. Syřan žaluje FacebookNOVÉ
Fotografii pořídila agentura Retuers v září 2015. Informovala o návštěvě kancléřky ve středisku pro migranty v berlínské čtvrti Špandava. Foto: FOTO: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syřan Anas Modamani, který si v září 2015 udělal selfie s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, nyní žaluje Facebooku za to, že jeho fotka nebyla rychle stažena, i přesto, že o to požádal. Snímek dlouho koloval na sítích a byl zdrojem mnoha falešných zpráv, v nichž byl devatenáctiletý uprchlík spojován s teroristickými útoky v Bruselu či v Berlíně. Facebooku se však brání a říká, že technické možnosti na odstranění všech kopií nemá. Informuje o tom deník The New York Times.

Žaloba, kterou v pondělí u soudu v bavorském Würzburgu přednesl Modamaniho právník Chan-jo Jun, se snaží donutit Facebook, aby jednal rychleji v odstraňování falešných zpráv, tzv. fake news. Právník podle listu The New York Times řekl, že i přesto, že jeho klient fotografii smazal a požádal, aby byla stažena, tak se v některých příspěvcích šířila dál.

‚Jen jsem si pořídil selfie s paní Merkelovou‘

„Chci mír v mém životě,“ řekl mladý Syřan novinářům po pondělním jednání. „Ne každý tomu, co se šíří, věří. Mnoho lidí mě však nenávidí. Přitom jediné, co jsem udělal, bylo, že jsem si pořídil selfie s paní Merkelovou,“ řekl pro deník The New York Times Anas Modamani.

Devatenáctiletý Syřan, který do Německa přijel v roce 2015 a nyní žije v Berlíně, byl několik měsíců po zveřejnění fotografie dáván do souvislosti s teroristickým útokem v Bruselu, ke kterému došlo v březnu 2016, i s útokem kamionu na vánoční trhy v Berlíně. Naposledy se jeho fotografie objevila v souvislosti s úmrtím bezdomovce v Berlíně.

Čtěte podrobněji: Sebevražedný atentátník z Bruselu pracoval v Evropském parlamentu

Fotografie šířící se na Facebooku sbírala množství nenávistných komentářů jak na adresu Modamaniho, tak na adresu samotné Angely Merkelové. Kritika mířila především k tomu, že otevřela německé hranice tisícům migrantů.

Facebook používá nedostatečné algoritmy

Dokud bude Facebook používat takovéto nedostatečné algoritmy na šíření fotek, bude Modamani podle právníka i nadále obětí urážky na cti.

Obě strany se podle zahraničních médií u soudu sešly v pondělí. Advokát Chan-jo Jun trval před soudem na tom, že Facebook měl technické možnosti k tomu, aby fotografii ze všech stránek odstranil. Právníci společnosti Facebooku oponovali tím, že Facebook odstraňuje všechny obrázky, které jsou označeny jako hanlivé a urážlivé. O odstranění takového materiálu podle nich musí administrátory Facebooku informovat uživatel.

Podle informací deníku The New York Times se právníci společnosti hájili tím, že se v tomto případě jedná o pomluvu a za zveřejnění této fotografie v souvislosti s terorismem by měl být zodpovědný uživatel nikoliv Facebook. Právník Chan-jo Jun označil tyto argumenty za směšné.

Čtěte také: Facebook chce s pomocí expertů blokovat falešné zprávy

Obě strany poté podle informací deníku odmítly návrh soudce na urovnání celé situace finančním odškodněním. Soudce Volkmar Seipel řekl, že věc vyvolala otázky týkající se osobnostních práv v digitálním sféře, s níž právo nedrží krok, a soud tedy nemůže být v pozici, aby poskytl odpověď. Soudní rozhodnutí se i přesto očekává 3. března.

Fotografii pořídila agentura Retuers v září 2015. Informovala o návštěvě kancléřky ve středisku pro migranty v berlínské čtvrti Špandava. Migranti ji tehdy vítali potleskem a chtěli se s ní fotit. Kancléřka tehdy vybídla k jejich co nejrychlejší integraci na pracovní trh i do společnosti. Následně se stala terčem některých německých politiků, kteří s vítáním migrantů nesouhlasili.

Podobnosti migranta se sebevražedným atentátníkem z Bruselu si všimla ruská média. Informovala o tom například státní agentura Ria Novosti nebo televize Zvězda, Věsti a další.

‚Merkelová si pořídila selfie s teroristou‘

„Merkelová si pořídila selfie s jedním z teroristů,“ psal v září na Twitteru jeden z uživatelů. Další upozorňovali na to, že fotka byla pořízena jen několik měsíců před útokem a vyjadřovali nad snímkem pohoršení.

Anas Modamani se však nyní rozhodl, že to tak nenechá a proti neomezenému šíření fake news na Facebooku se rozhodl bojovat u soudu.

Čtěte více: Fotila se Merkelová s teroristou? Rusové řeší selfie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články