Policie navrhla obžalovat Vitáskovou kvůli Vesecké
Druhá žaloba na šéfku ERÚ
Policie navrhla obžalovat předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do čela úřadu. Oznámil to mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej, podle kterého vznikla vyplácením platu Vesecké státu škoda přes milion korun. Vitásková pokládá kauzu za účelovou a chce se soudně bránit. Dodala také, že nesloží služební slib.
Vitásková jmenovala Veseckou v roce 2014 do nově vytvořené funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie to ale bylo v rozporu s energetickým zákonem. „Renata Vesecká nesplnila zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ – uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci,“ sdělil Ibehej. Vesecká dnes již ve funkci není.
Šéfka úřadu tak podle policie zneužila pravomoc úřední osoby a porušila povinnost při správě cizího majetku. Škoda, způsobená státu úhradami platu Vesecké a povinných odvodů za zaměstnance, činí 1,056.033 korun, oznámil mluvčí detektivů. Obžalobu Vitáskové navrhli kriminalisté ve čtvrtek, spis si už převzal dozorující státní zástupce Kamil Špelda z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě.
Policisté loni v květnu zasahovali v pobočkách ERÚ. Hledali mimo jiné právě jmenovací dekret Vesecké, z kanceláří si ale odnesli také data z počítačů či různé listiny. Úřad policistům dekret vydal, Vitásková pak počínání státního zástupce Špeldy označila za šikanu. Podobně reagovala i Vesecká, podle níž byl zásah fraškou. ERÚ a Vitásková na konci července podaly proti postupu policie ústavní stížnost a Vitásková podala také stížnost proti svému stíhání v případu.
Stíhání Vitáskové je vedeno na svobodě. „Až se se spisem seznámím, nějakým způsobem rozhodnu. Lze to očekávat přibližně do 14 dnů,“ řekl Špelda. Rozhodnutí podle něj může mít podobu podání obžaloby, vrácení věci policii k došetření nebo i zastavení trestního stíhání.
‚Budu to konzultovat se Zemanem‘
ERÚ i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou. „Rozhodnutí jsem ještě neobdržela. Nadále věc považuji za účelovou a nesmyslnou, budu se proti ní bránit u soudu,“ řekla Vitásková v reakci na dnešní oznámení policie. Dodala také, že rozhodně nesloží svůj služební slib.
„Služební slib určitě nesložím, byla jsem jmenována podle energetického zákona. Při listopadovém jednání s panem prezidentem Zemanem a panem ministrem Mládkem bylo panem ministrem jasně slíbeno, že dokončím svoje funkční období mimo služební zákon,“ řekla Vitásková. Právě se Zemanem, jenž by předsedkyni ERÚ mohl odvolat na návrh vlády, a zástupci evropských energetických organizací chce Vitásková další svoje kroky konzultovat.
Materiál ministerstva vnitra, který v pondělí pravděpodobně projedná vláda, ale uvádí, že předsedkyně ERÚ musí služební slib složit do 1. března 2016. Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. „Ta věc je nová. Určitě si také nechám udělat právní analýzu, protože se to týká celého vedení ERÚ,“ uvedla Vitásková. To, že by byla podřízena služebnímu zákonu, považuje za nezákonné jak z hlediska českého, tak evropského práva.
Předsedkyně ERÚ už čelí spolu s dalšími devíti lidmi obžalobě v jiném případu, který projednává brněnský krajský soud. Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Vitásková u soudu popřela, že má cokoli společného s údajnými podvody.
Nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem
Vláda už dříve oznámila, že v pondělí projedná situaci kolem ERÚ a případné postavení Vitáskové mimo službu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale ve středu řekl, že o osudu Vitáskové vláda rozhodovat nebude, protože jí to nepřísluší, a že je pouze nutné sladit legislativu. „Cílový stav je takový, že by ERÚ podobně jako některé další nezávislé státní úřady neměly být podřízeny zákonu o státní službě, to je cílový stav, o který vláda usiluje,“ uvedl.
Nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem je ve vedení ERÚ od začátku letošního roku. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do konce července příštího roku, poslanci zatím neschválili. Ve třetím čtení ji mají projednat tento měsíc. Podle ministerstva vnitra už ale úprava na situaci nic nezmění.
„Vzhledem k tomu, že novela zákona o státní službě nabyla účinnosti dne 1. ledna 2016, není již možné ustanovení o účinnosti upravovat. Návrh by tedy musel být přepracován,“ uvádí v materiálu pro vládu ministerstvo vnitra. „Cílový stav je takový, že by ERÚ podobně jako některé další nezávislé státní úřady neměly být podřízeny zákonu o státní službě, to je cílový stav, o který vláda usiluje,“ uvedl tehdy Sobotka.