Děti polévali benzínem. Británie řeší osudy stovek zneužitých

Chybovala policie i úředníci

Děti polévali benzínem. Británie řeší osudy stovek zneužitých 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Násilníci některé děti polili benzínem a hrozili jim upálením v případě, že nebudou poslušné, uvádí ve zprávě bývalá vrchní inspektorka sociální péče severoanglického města Rotherham. Městští úředníci se prý domnívali, že sociální pracovníci přehání a počet případů nadsazují. Jiní se zase obávali případného obvinění z rasismu a raději nezmiňovali pákistánský původ pachatelů.

Policie začala znovu vyšetřovat rozsáhlé sexuální zneužívání dětí ve městě Rotherham v severní Anglii, kde patrně bylo znásilněno, bito a týráno až 1400 dětských obětí. V důsledku aféry zveřejněné v úterý už rezignoval starosta města a veřejnost požaduje rovněž odchod policejního šéfa a ředitele úřadu sociální péče. 

Na světlo se postupně dostávají podrobnosti jednotlivých případů. Čtyřiadvacetiletá žena z Rotherhamu vystupující pod jménem Emma se obětí stala poprvé ve svých třinácti letech. Dlouho se odhodlávala, aby to ohlásila na policii. ,,Schovala jsem si všechno oblečení, které jsem měla na sobě, když mě znásilňovali, a předala ho policii. Ti mi ale později řekli, že ho ztratili,“ vzpomíná žena. Policisté Emmě rovněž sdělili, že neexistují žádné důkazy pro její obvinění, tedy by to bylo slovo proti slovu, píše The Washington Post.

Během let 1997 až 2013 došlo k sexuálnímu zneužívání 1400 dětí, převážně dívek bílé pleti ze sociálně slabších rodin. 

,,Moji rodiče šli věc ohlásit sociálním pracovníkům, lidem, kteří nám měli pomoci, ale nestalo se vůbec nic,“ dodává žena. Zneužívání Emmy pokračovalo až do 15 let jejího věku, pak se rodina přestěhovala do zahraničí. Emma a další oběti v sobě musely najít odvahu, aby o svých traumatech promluvily. Další trauma jim pak způsobilo chování příslušných orgánů a to, s jakým opovržením a pohrdáním s nimi jednaly.

Dívky bílé pleti ze sociálně slabších rodin

V posledních čtyřech letech se v Rotherhamu, Oxfordu, Rochdale, ale také v Derby uskutečnilo několik soudních řízení, jejichž předmětem byly sexuálními zločiny na nezletilých, uvádí BBC. V roce 2010 byla například rotherhamským soudem odsouzena pětice mužů pákistánského původu za zneužívání dívek. Nejen v reakci na tento případ zahájila rada města Rotherham nezávislé vyšetřování. Jeho výsledkem je úterní zpráva.

Ve zprávě, jejíž autorkou je Alexis Jayová, bývalá vrchní inspektorka sociální péče, se píše, že během let 1997 až 2013 došlo k sexuálnímu zneužívání 1400 dětí, převážně dívek bílé pleti ze sociálně slabších rodin. Za pachatele označuje Jayová hlavně muže z jižní Asie. Případ je o to závažnější, že Jayová na zločiny upozorňovala již ve svých zprávách z let 2002 až 2006. Ty však byly ignorovány.

„Násilníci některé děti polili benzínem a hrozili jim upálením v případě, že nebudou poslušné. Vyhrožovali jim také zbraněmi, nebo je nutili dívat se na záběry obzvláště brutálních znásilnění s pohrůžkou, že se to stejné stane i jim, pokud o tom někomu řeknou,“ píše Jayová.

Čtěte také: V Anglii odhalili nedávné zneužívání 1400 dětí

Ve zprávě se hovoří o fatálních profesních a lidských selháních. Pochybení se měli dopustit členové městské rady, sociální úředníci i policie. Jak vyplývá ze závěrů zprávy, někteří z úředníků se prý domnívali, že sociální pracovníci přehání a počet případů nadsazují. Jiní se zase obávali případného obvinění z rasismu a raději se nezmiňovali o etnickém původu pachatelů, píše se ve zprávě. Důsledkem toho nikdo nekontaktoval lídry místní pákistánské komunity kvůli identifikaci pachatele.

V souvislosti s těmito obviněními se proto ozývají hlasy vyzývající k rezignaci ty, kteří se po několik dlouhých let zdráhali čelit vzneseným obviněním a hlavně proti nim zakročit. Prozatím odstoupil z úřadu starosty města Roger Stone. Stone, který byl ve funkci od roku 2003, uvedl, že ze své pozice přebírá zodpovědnost za všechny tyto zločiny.

Došlo i zakrývání důkazů?

Další, včetně šéfa policie nebo ředitele úřadu sociální péče, rezignovat odmítají. Policejní ředitel Shaun Wright byl před svým nástupem do funkce v roce 2012 členem městské rady a současně radním pro péči a ochranu o děti. V prohlášení vydaném Wrightovou kanceláří se uvádí, že se ředitel omlouvá za selhání Rotherhamské rady v době, kdy byl jejím členem, a také uznává, že “v této záležitosti mohlo být uděláno víc“.

K záležitosti se vyjadřuje i policejní oddělení Rotherhamu. Na svých webových stránkách píše, že se bude obviněními zabývat a prošetřovat, zda došlo k pochybení policistů nebo úmyslnému zakrývaní důkazů. Policejní prohlášení dále potvrzuje, že bude vyšetřovat všechny relevantní případy datující se do období let 1997 až 2013. ,,Existuje mnoho podezřelých a obětí a v této fázi vyšetřování by nebylo vhodné zveřejňovat další podrobnosti,“ uzavírá policie.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz