Del Ponteová: V komisi končím. Nic nedělá, přitom důkazů proti Asadovi je dost
syrský prezident a válečné zločiny
Komise OSN pro vyšetřování v Sýrii už nashromáždila dostatek důkazů k tomu, aby mohl být syrský prezident Bašár Asad obviněn z válečných zločinů. V rozhovoru pro švýcarský list SonntagsZeitung to řekla prominentní členka této komise Carla Del Ponteová. Ta dříve jako prokurátorka stíhala válečné zločiny spáchané ve Rwandě a v bývalé Jugoslávii.
Del Ponteová minulý týden oznámila, že z komise OSN vyšetřující porušování lidských práv a válečné zločiny v Sýrii odchází. Vysvětlila, že je zklamaná z toho, jak tento orgán „naprosto nic nedělá“, protože nemá politickou podporu ze strany Rady bezpečnosti OSN. Podle ní tak slouží jen jako alibi. Del Ponteová ale neřekla, kdy komisi opustí.
„Ano, jsem o tom pevně přesvědčena, proto je ta situace tak frustrující. Ačkoli se konaly veškeré přípravné práce, nebyl ustaven prokurátor ani soud,“ odpověděla Del Ponteová na otázku, zda je dostatek důkazů, aby mohl být Asad obviněn z válečných zločinů.
Tahle zprava je zajimava v kontextu debaty, zda ma @mzvcr poustet do Ceska rekreovat se Asadovi lidi: https://t.co/F9va4nFRm5
— Ondrej Kundra (@okundra) 13. srpna 2017
Komisi pro nezávislé vyšetřování v Sýrii vytvořila v srpnu 2011, několik měsíců po vypuknutí konfliktu, Rada OSN pro lidská práva. Del Ponteová, které se před mezinárodní soudní tribunál podařilo dostat bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, se ke komisi přidala v září 2012. Od té doby komise zaznamenala útoky chemickými zbraněmi, genocidu iráckých jezídů, obléhání vedoucí k hladovění civilistů a bombardování humanitární konvojů.
„Komise šest let vyšetřovala a nyní by v naší práci měl pokračovat prokurátor a válečné zločince předvést před soud. Přesně to ale v Radě bezpečnosti OSN blokuje Rusko,“ říká v rozhovoru Del Ponteová. Rusko, které je blízkým spojencem Asadovy vlády, má v Radě bezpečnosti z pozice jednoho z pěti stálých členů právo veta.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Na otázku, kterou ze stran zapojených do konfliktu v Sýrii komise především vyšetřovala, bývalá švýcarská generální prokurátorka Del Ponteová odpověděla, že všechny strany se dopustily válečných zločinů. „Takže jsme vyšetřovali všechny,“ řekla.
Asadova vláda popírá veškeré zprávy komise, jež dokumentují rozsáhlé válečné zločiny spáchané silami podporovanými vládou a syrskými bezpečnostními složkami.