Češi inspirují USA. Rubio chce přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou
Linka Praha - Washington
Republikánský senátor Marco Rubio chce pojmenovat náměstí před ruskou ambasádou ve Washingtonu po Borisi Němcovovi. Podobný nápad měli také čeští aktivisté, kteří v minulosti založili petici pro přejmenování ulice před ruským velvyslanectvím po opozičním politikovi. Velký kritik Putina byl zastřelen před dvěma lety v Moskvě.
Bývalý republikánský kandidát na prezidenta a senátor Marco Rubio chce právě při druhém výročí uctít památku zavražděného Němcova. „Před dvěma lety byl zavražděn na moskevském mostě a nikdo se za jeho vraždu nezodpovídal,“ uvedl na svých internetových stránkách Rubio. „Byl jen jedním z kritiků Putina, který byl režimem zabit nebo zraněn,“ řekl Rubio.
Vytvoření náměstí by podle senátora mělo připomínat Putinův režim a také se postarat o to, aby hlasy disidentů a obránců svobody nebyly umlčeny.
Renaming the street in front of #Russia‘s embassy after #BorisNemtsov will remind Putin dissidents won‘t be silenced https://t.co/40BjhCqfIv
— Senator Rubio Press (@SenRubioPress) 28. února 2017
Čtěte také: Petice žádá přejmenovat náměstí s ruskou ambasádou podle Němcova
K podobnému přejmenování vyzývali také čeští aktivisté. Ti založili petici, kterou do dnešních dnů podepsalo už tři a půl tisíce lidí. „Boris Němcov byl významná politická osobnost v Rusku. Ztělesnění naděje toho, že Rusko se jednoho stane svobodnější zemí, než jakou bylo a je za Putinovy éry. Proto si Němcov i všichni ruští demokratičtí politici zaslouží symbolické uctění jejich památky i snah o demokratizaci země,” řekl Petr Kutílek, iniciátor petice.
Boris Němcov byl ruský liberální politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. Původním povoláním byl matematik a fyzik. Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci. Ruská opozice kritizuje, že vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.
Postoj ruského režimu k Borisi Němcovovi není ani po jeho smrti vstřícný. Nedávný občanský pokus připomenout na místě činu symbolickým položením květin a věnců Němcovovo zavraždění skončil okamžitým ukončením ze strany úřadů