Další Babišův střet zájmů. Snaží se dostat na účty pojišťoven?

Komu pomůže novinka?

Další Babišův střet zájmů. Snaží se dostat na účty pojišťoven?NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vylepšit výsledky hospodaření státu a zmírnit růst státního dluhu. To jsou hlavní důvody, které vedou ministerstvo financí ke kontroverznímu kroku: chce nařídit zdravotním pojišťovnám, aby své účty převedly do České národní banky. Stát by mohl s miliardami pracovat a tím by podle resortu Andreje Babiše (ANO) ušetřil stovky milionů korun. Poslanci napříč politickým spektrem ale před novelou varují. Mimo jiné totiž dává ministerstvu možnost stanovit majitelům účtů, kdy mohou dělat jaké platební operace. Podle opozice po přijetí zákona hrozí další nárůst Babišova vlivu.

Novela rozpočtových pravidel, která rozšiřuje okruh institucí podřízených státní pokladně o zdravotní pojišťovny, ale třeba i Správu železniční dopravní cesty, je ve sněmovně před závěrečným čtením.

Zatím největší kontroverze vyvolala mezi členy výboru pro zdravotnictví, kde se proti plánu ministerstva financí stavěli nejen opoziční poslanci, ale i někteří jejich kolegové z koalice. Největší nevoli přitom vzbudil paragraf, který dává ministerstvu možnost stanovovat majitelům účtů rozsah i termíny plateb a povolovat výjimky pro provádění platebních operací.

„Já tento paragraf považuji za velmi rizikový. Znamená to, že když se ministerstvo financí rozhodne, tak bez jakýchkoliv podmínek či omezení může nařídit pojišťovnám, aby omezily platby nebo prodloužily termíny splatnosti pro jakákoliv zdravotnická zařízení v republice. Ať už státní, nebo soukromá. A všichni, kdo se ve zdravotnictví pohybujeme, víme, jaké problémy nastanou, když vám pojišťovny začnou pozdě platit,“ varuje například Jiří Skalický z TOP 09.

Podle něj by podobná novinka byla problematická u jakéhokoliv ministra, u Babiše jsou ale pochybnosti o to větší, že sám podniká ‚v oboru‘: „To je poměrně pikantní, protože ve zdravotnictví přes svůj fond utratil přes miliardu korun. Nabízí se tedy otázka, zda tedy tento paragraf někdy nevyužije k ovlivnění konkurenčních zdravotnických zařízení. Zdravotní výbor je přesvědčen, že jde o špatný krok.“

‚Babiš se chce dostat k dalším informacím‘

Výbor pro zdravotnictví skutečně odmítl jak tuto konkrétní změnu, tak celkové podřízení zdravotních pojišťoven státní pokladně. Sněmovna by o návrhu ministerstva financí mohla rozhodnout už za několik málo týdnů. A opoziční poslanci se obávají, že si Babiš při konečném hlasování koaliční kolegy ohlídá.

„Vidím za tím snahu Andreje Babiše dostat se k dalším informacím i dalším penězům. Je to velké nebezpečí a jde to v podstatě proti filosofii zdravotních pojišťoven. Poškodí to pojišťovny a může to poškodit i pacienty,“ říká místopředsedkyně výboru Soňa Marková z KSČM.

„Podle ministerstva to má celé fungovat jako servis pro pojišťovny. Řada lidí ale upozorňuje, že není záruka, že se případné přebytky nebudou stahovat. Jsou také obavy, zda to celé není příprava na to, aby ministerstvo financí ten konglomerát pojišťoven postupně zcela ovládlo a udělalo jedinou pojišťovnu,“ dodává další z místopředsedů výboru a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Čtěte také: Babiš má políčeno na 120 miliard na účtech pojišťoven a institucí

Kritika přichází i ze Svazu zdravotních pojišťoven, podle kterého novela zboří současnou strukturu zdravotního pojištění a může být prvním krokem k zavedení takzvaného ‚národního zdravotního systému‘.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je k návrhu shovívavější, má ale problém s příliš krátkým přechodným obdobím. Podle návrhu by totiž zdravotní pojišťovny musely své účty u ČNB převést do devíti měsíců od účinnosti zákona. Podle VZP jde o příliš krátký čas.

„Pokud by změna byla projednána a zavedena příliš rychle a nebyly by odstraněny některé sporné otázky, mohla by být v krajním případě ohrožena vysoká efektivita výběru pojistného, která je u VZP téměř 99 procent. To by mohlo vést k mnohamiliardovým ztrátám. Proto budeme usilovat o dostatečně dlouhé přechodové období,“ avizuje pojišťovna.

Ministr: Je to čistě pragmatická operace

Obezřetné je i ministerstvo zdravotnictví, kterého se tato část novely přímo dotýká. Babiš a ČNB podle něj musí zajistit bezproblémový chod celého systému.

Ministerstvo financí nicméně výtky opozice i pojišťoven odmítá a Babiš svůj plán i nadále hájí. Od navrženého podřízení účtů státní pokladně resort očekává možnost centralizovat dodatečných minimálně 28 miliard korun volné likvidity, což by podle jeho propočtů představovalo roční úsporu na úrokových nákladech státního dluhu v řádu stovek milionů korun.

„Ty peníze patří zdravotním pojišťovnám, budou patřit, akorát ty zůstatky na účtech bychom chtěli do státní pokladny, do pokladny nás všech. Je tam nula a odpustíme bankovní poplatky. Pro ně je to dobrý obchod. A to je všechno,“ hájil Babiš návrh před poslanci 19. ledna. Podle něj novela nemá nic společného se zdravotnictvím: „Je to čistě pragmatická finanční operace, která nám vylepší dluh, vylepší nám rating a zase budeme v Evropě kapánek lepší.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články