Babiš otočil. Půjčka Řecku je v případě záruk přijatelná
Česko Řecku půjčí
Poskytnutí překlenovací půjčky Řecku ze zdrojů EU je pro Česko přijatelné v případě, že s půjčkou budou spojeny právně závazné záruky, které zabrání ztrátě peněz. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters ministr financí Andrej Babiš. V pondělí přitom Babiš řekl, že Česká republika odmítá garantovat půjčku Řecku a neposkytne mu ani žádnou přímou půjčku.
Evropská komise navrhla řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši asi sedmi miliard eur (asi 189 miliard korun) půjčkou ze staršího krizového fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). Ten v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie.
„V rámci mechanismu EFSM jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (Evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl v pondělí Babiš po zasedání vlády. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno. Českou garanci či půjčku Řecku odmítl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Česká vláda přitom podle zjištění serveru ECHO24.cz svému ministru financí v pondělí nařídila, že pokud půjde při hlasování evropských ministrů financí do tuhého, má s překlenovací půjčkou souhlasit.
Čtěte také: Ministr Babiš nabídne Řecku 4,2 miliardy korun
Ministři financí několika zemí mimo eurozónu dali tento týden jasně najevo, že se jim podobná půjčka Řecku nelíbí. Nejlepším řešením řecké dluhové krize by podle Babiše byl odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů.
Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, nejen státy platící eurem. Česko by tak v případě, že podobný postup bude realizován, krátkodobě ručilo za 1,13 procenta úvěru.