Příběhy demokracie v DOX
VÝSTAVA
„Není pouze jedna podoba, ale existuje celá říše demokracií,“ řekl filmař a spisovatel Ebadur Rahman při sobotním zahájení výstavy Mody demokracie. Inspirující i varovné příběhy z různých částí světa vystavuje Centrum současného umění DOX. Krátkodobé a také dlouhodobé projekty v Praze předvádí více než tři desítky umělců.
Umělci zachytili příběhy demokracie z odlehlých čtvrtí, velkoměst i celých států z oblasti Evropy, Ameriky a Asie. První část z celkových osmi oddílů s názvem Stát sledování a kontroly se zaměřuje prostřednictvím videonahrávek s whistleblowery na malé i velké skandály Spojených států, které souvisejí se sledováním soukromí lidí.
Evropy se týkají hned tři části expozice Mody demokracie. Zastoupen je Island a tamní diskuse o nové ústavě, která byla zhudebněna. V prostorových objektech a fotografiích vystihli umělci problémy autonomní oblasti Jižní Tyrolsko, ve kterém žijí vedle sebe tři etnické skupiny.
Český příběh demokracie se odehrává v pohraničí, v části nazvané Dýchat Sudety: Ústí nad Labem. Historické vysidlování obyvatelstva, ekologická devastace i výjevy z každodenního života zachytili Michaela Thelenová, Jiří Černický nebo Zdena Kolečková a další nejen na fotografiích, ale třeba na pomalovaných zástěrách.
Další oddíly výstavy sledují občanské iniciativy ve dvou jihoamerických městech a zpracovávají mnoho dalších témat ze současného světa. Umělci se tímto způsobem zapojují do diskuse, zda v posledních letech dochází k ústupu demokracie. O tom debatovali autoři vystavených děl při zahajovací diskusi s názvem Umělci a demokracie.
Expozice Mody demokracie vznikla v rámci projektu XXX. výstavy Rady Evropy The Desire for Freedom: Art in Europe since 1945, který podporuje také Evropská komise. Výstava potrvá v DOX až do 16. března 2015.