Moldavsko se bouří. Z rozpočtu se vypařila miliarda dolarů
Rozkradený stát
Tisíce lidí zaplnily v neděli moldavské ulice. Davy moldavských občanů vyjádřily svůj nesouhlas vůči loňskému úniku miliardy dolarů, a zároveň naznačili, že už nehodlají trpět nekončící korupci v jejich zemi.
Nejchudší země Evropy je loňským bankovním skandálem o úniku 1 miliardy dolarů otřesena doteď. Jen pro ujasnění, zmizelá částka je osmina HDP této malé země. Peníze údajně zmizely v sérii úvěrů rozdaných loni v listopadu třemi velkými bankami, z toho je jedna ve vlastnictví státu.
Vyšetřovatelé, včetně americké auditorské firmy Kroll, uvádějí, že celá kauza je velmi příznačná korupcím, které malou východoevropskou zemi trápí od rozpadu Sovětského svazu. To je také důvod, proč šlo při nedělním protestu o mnohem více něž jen o peníze. Policie oznámila, že do ulic vyrazilo okolo 10 000 demonstrantů.
Čtete také: Na východě Ukrajiny je klid, lokální přestřelky ale neustaly
Igor Botan, politický analytik a člen hnutí Grass-roots, které nedělní protest organizovalo, se domnívá, že na vině je vládnoucí koalice.
„Naše země je chudá a agrární země. Ale je to domov pro slušné lidi, kteří chtějí, aby jejich země prosperovala a byla blíže k evropským standardům, řekl Global Post.
I přes rostoucí výtečnosti proevropských politiků, kteří se zavázali, že pomohou Moldavsku blíže k Evropě, sami tvrdí, že zemi od korupce již vyčistili.
Poslední protesty otřásly zemí v roce 2009 v hlavním městě Kišiněv. Moldavané doufají, že urychlené a úspěšné vyšetřování jim ztracené peníze vrátí zpět. To se ale doposud zdá zcela nepravděpodobné.