Radikálové z Islámského státu kotrolují skoro polovinu irácké pšenice

Islámský stát ekonomicky sílí

Radikálové z Islámského státu kotrolují skoro polovinu irácké pšeniceNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejen samopaly a nože, ale i ekonomické zbraně shromažďují bojovníci z radikální organizace Islámský stát. Po ropných polích a největší přehradě zabrali také obilná sila. Podle Spojených národů kontrolují 40 procent irácké pšenice, kterou se už pokoušeli prodat zpátky vládě.

Organizace Islámský stát ovládá pět nejúrodnějších oblastí Iráku. Zabírá sila patřící státu i půdu, kterou obhospodařovali farmáři. Ti se bojí tuhého islámského režimu, který Islámský stát nastoluje, a svoje domy a farmy opouštějí. Těm, kterým se nechce, radikálové vyhrožují a ničí úrodu, aby je vyhnali.

Bude dost jídla?

Vzhledem k chaotické situaci v zemi není jisté, kolik přesně pšenice rebelové získali. Vláda stále má kontrolu alespoň nad částmi země v zabraných provinciích. Podle OSN drží  Islámský stát ruku nad 40 procenty irácké pšenice a dokonce se ji pokusila prodat zpátky vládě.

Organizace pro výživu a zemědělství při OSN řekla, že nejistota kolem potravy je v Iráku nejvyšší od dob Saddáma Husajna a že se pokusí zajistit, aby farmáři mohli zasadit. Nehrozí totiž bezprostřední nedostatek jídla, ale krize v dlouhodobém měřítku.

Irácká sklizeň proběhla v květnu, nedlouho předtím, než radikálové začali postupovat na sever a západ státu. Mnoho farmářů nedostalo za sklizeň zaplaceno a teď nemají prostředky na semena a hnojivo, aby mohli začít pěstovat obilí pro příští sezónu.

Čtěte také: Kdo zastaví ISIL? Džihádisté mají u lidí podporu

Čtěte také: Z Iráku prchají statisíce lidí. Islamisté se zmocnili dalších tří měst

Přehrada, sila, rafinérie

Ekonomická síla Islámského státu roste. Už v červnu v Mosulu vyrabovala pobočku centrální banky, odkud si ozbrojenci odnesli přes 420 milionů dolarů. Po dalších loupežích z bank údajně organizace v červenci disponovala kapitálem v hodnotě 2,3 miliardy dolarů, což z ní dělalo nejbohatší teroristickou organizaci na světě (podle odborníků měl například afghánský Taliban na svém kontě asi 400 milionů dolarů).

V polovině července získali povstalci kontrolu také nad řadou významných míst v Sýrii (kupříkladu plynové pole Šaar, město Dajr az-Zaur na východě Sýrie či největší syrské ropné pole Al-Umar).

Strategickým úspěchem Islámského státu bylo i dobytí Bajdží, hlavní irácké rafinérie, která tvoří třetinu tamní produkce. Skupina tím získala přístup k ropným produktům, jež může zpeněžovat a zároveň jimi zásobovat obyvatelstvo území, která už ovládá. Dobyla také největší iráckou přehradu u města Mosul.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz