Říkejte islamistům teroristé, tlačí politici na média
'NAZÝVEJTE VĚCI PRAVÝMI JMÉNY'
Britští politici napříč politickým spektrem začali naléhat na veřejnoprávní stanici BBC, aby začala radikály z Islámského státu nazývat jako „teroristy“. Stanice se tomuto označení vyhýbá, protože by podle ní mohlo ohrozit nestrannost jejího vysílání a o radikálech z IS zpravidla hovoří jako o „bojovnících“. Podle politiků tím však stanice obchází realitu.
Přestože stanice BBC používání slova „terorista“ vysloveně nezakazuje, snaží se mu ve svém zpravodajství pokud možno vyhýbat. Tam, kde jiná média hovoří o „teroristech z Islámského státu“, proto veřejnoprávní stanice ve většině případů používá neutrálnější označení jako „bojovník“ (militant) nebo „džihádista“. O samotné organizaci Islámský stát potom zpravidla hovoří jako o „skupině“.
Podle britských politiků je ovšem nezbytné, aby stanice nazývala věci pravými jmény. „Bůh nám pomáhej, pokud BBC jakožto veřejnoprávní médium nedokáže popsat věci tak, jak jsou. Bojí se snad, že urazí teroristy z IS? Je to naprosto mimořádné,“ vyjádřil se k politice BBC konzervativec Philip Davies pro britský Daily Mail.
Stanice svojí politiku zdůvodňuje tím, že ve svém zpravodajství nechce používat hodnoticí výrazy. BBC upozorňuje například na to, že neexistuje všeobecná shoda na tom, kdy je legitimní, aby politické uskupení začalo prosazovat své cíle silou zbraní a kdy už se jedná o terorismus.
Pokud nějaký novinář ve svém článku přece jen použije slovo „terorista“, vedení stanice mu pošle varovný mail. „Terorismus je složitá a emotivní věc s jasnými politickými souvislostmi a je proto potřeba být opatrný při používání hodnoticích výrazů. Měli bychom podle situace používat slova jako sebevražedný atentátník, útočník, ozbrojenec, únosce, povstalec nebo bojovník,“ píše vedení stanice neposlušným zaměstnancům podle britského Daily Mailu.
S touto politikou však nejsou nespokojení jen politici – pod podmínkou anonymity si na chod stanice stěžují i samotní novináři. Veřejnoprávní stanice se podle nich do značné míry odchýlila od toho, co si myslí většina lidí. „Je to nepřiměřené. Samozřejmě by nám měli dovolit, abychom je nazývali teroristy. Takhle to vypadá, že ztrácíme krok s veřejností,“ nechal se slyšet jeden z novinářů.
Samotné omezení při používání slova „terorista“ zřejmě pochází z doby, kdy ve Velké Británii páchala teroristické útoky Irská republikánská armáda (IRA). „Připouštím, že v případě Severního Irska, kde žijí koncesionáři, kteří by nebyli rádi, když bychom představitele IRA označovali jako teroristy, to bylo složité. Zároveň si ale myslím, že je jasné, že příslušníci Islámského státu jsou teroristé. Naše směrnice jsou hloupé,“ uzavřel zdroj zevnitř stanice.