Politik popsal boj s depresí. ‚Ležel jsem, nemluvil, nejedl, tupě zíral‘

Comming out libereckého politika

Politik popsal boj s depresí. ‚Ležel jsem, nemluvil, nejedl, tupě zíral‘NOVÉ
Jan Korytář Foto: FOTO: internetové stránky politického hnutí Změna
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Liberecký politik Jan Korytář otevřeně promluvil o zdravotním problému, se kterým se potýká už několik let. Na svém blogu popsal deprese, kvůli kterým trvale užívá léky a letos také nastoupil do léčebny. Zároveň slíbil, že se problémům spojeným s psychickými nemocemi hodlá věnovat dlouhodobě. Za své přiznání, které mnozí označují za coming out, sklidil dvaačtyřicetiletý politik množství pochvalných reakcí.

„Jako politik jsem váhal, zda odhalit tuto svoji slabinu. Dlouho mi trvalo, než jsem to řekl nejbližším spolupracovníkům. Nakonec jsem musel. … Ještě v únoru jsem měl obavu z toho, že to vyjde najevo, a odjel na léčení mimo Liberec. Potom mi ale došlo, že to chci otevřít. Jako když někdo v minulosti přiznal, že je homosexuál, tak já říkám, že mám deprese,“ napsal Korytář v příspěvku na svém blogu, který nazval „Nejsem blázen. Proto se léčím“.

Korytář, který působil v minulosti jako primátor Liberce a nyní je náměstkem pro ekonomiku a současně vede politické hnutí Změna, popsal, jak ho náročná práce a dlouhodobý stres dovedly k tomu, že musel vyhledat odbornou pomoc. „Jednoho rána jsem zjistil, že pro mě téměř všechno ztratilo smysl. Nebyl jsem schopen se donutit normálně fungovat. Ležel jsem, nemluvil, nejedl, tupě zíral do stropu, na víc jsem neměl. Vůle odešla,“ popsal své tehdejší pocity.

Psychiatr mu předepsal antidepresiva. Po nějaké době užívání byl Korytář přesvědčený, že nemoc překonal. Potíže ale nastaly znovu. „Prášky jsem vysadil a deprese se po nějaké době vrátily. Tento cyklus jsem od té doby absolvoval zhruba třikrát, čtyřikrát,“ napsal.

Potíže, které mu začaly devastovat vztah i rodinu, se stupňovaly. Proto se v letošním únoru rozhodl nastoupit do specializované kliniky. Lékaři se podle něj chovali „profesionálně a citlivě“, ale prostředí pro pacienty trpící psychickými obtížemi popsal jako „samo o sobě trochu depresivní“. „Když jsem viděl výdejní okénko na léky a vyvolávání pacientů, nemohl jsem si nevzpomenout na Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem,“ dodal. Pokoj navíc sdílel se třemi dalšími, kteří trpěli různými duševními nemocemi. Postěžoval si také na kvalitu jídla.

Po prožitých událostech se rozhodl se svými potížemi vyjít na veřejnost a vyzval další, aby o svých problémech také začali mluvit a vyhledali odbornou pomoc. „Byl bych rád, kdyby se o problematice depresí, stresu, vyhoření, které mohou zavinit i rozpad rodin, a dalších souvisejících věcech, vedla větší diskuse. Přijde mi to minimálně stejně důležité jako diskuse o DPH, HDP, EET apod. Osobně to vnímám jako jeden z hlavních problémů naší technologicky vyspělé společnosti,“ napsal. Na svém Facebooku slíbil, že se touto problematikou hodlá zabývat dlouhodobě.

Celý blog Jana Korytáře si můžete přečíst ZDE.

Čtěte také: V poutech i několik let. Drsná ‚léčba‘ tisíců lidí v Indonésii

Manželství přispívá zdraví: lidé méně pijí a mají méně deprese

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články