Zaplať a můžeš kandidovat? Dary pro ANO jsou spjaty s Babišem
FINANCOVÁNÍ POLITICKÝCH STRAN
K co možná nejrychlejšímu projednání návrhů týkajících se financování politických stran ve čtvrtek vyzvala politiky Transparency International (TI). Značná část její analýzy se věnovala financování hnutí ANO jako nového hráče na politickém trhu. Podle organizace je většina příjmů hnutí stále spojena s holdingem Agrofert Andreje Babiše a s na něj napojenými firmami. Minimálně pětina dárců je pak ze zemědělského prostředí, což nemá u jiných stran obdoby.
V roce 2012 bylo hnutí podle TI financováno čistě z darů a členské příspěvky tehdy představovaly pouhých 0,12 procenta příjmů. Nijak překvapivá tehdy nebyla skladba dárců. Drtivou většinu z darovaných 64 milionů korun darovaly firmy, které jsou přímo součástí Babišova holdingu Agrofert. 29,5 milionu daroval sám Babiš, deset milionů pak DEZA, po šesti milionech Lovochemie a PRECHEZA a tři miliony korun Synthesia.
O rok později už dominovaly půjčky a úvěry celkem za 122 milionů korun a příspěvek ze státního rozpočtu na úhradu volebních nákladů. Dary ustoupily více do pozadí. V roce 2014 pak představovaly pětinu příjmů.
„Z tohoto pohledu lze konstatovat celkem logický vývoj, kdy v prvotní fázi projekt jednoho muže je nejdřív sponzorován z jeho firem a následně začínají část financování představovat dary podporujících subjektů, popřípadě půjčky,“ stojí v analýze TI. Podle dokumentu však nejde o přirozený vývoj, který by směřoval od sponzoringu vlastního projektu k vytvoření široké podporovatelské základny.
„Při podrobnějším zkoumání je většina celkových příjmů spojena s Agrofertem a napojenými firmami. Tuto tezi podporuje i spektrum fyzických donorů v roce 2015 – a vysoký poměr lidí přímo politicky spojených s lidmi ANO, kteří jsou dnes díky hnutí ve veřejných funkcích. Mediálně proprané mechanismy ‚kandiduj, zaplať‘ nelze potvrdit, nicméně ani vyvrátit,“ píše se dále s tím, že většina kandidátů peníze darovala, nicméně částky nejsou podle žádného vzorce.
Pětina dárců ze zemědělství
Dalším nezvyklým jevem u financování hnutí ANO je dle TI vysoký podíl firem (z celkového počtu dárců minimálně jedna pětina) ze zemědělského prostředí. Organizace uvádí, že jiné strany nic podobného nemají.
„Nejde o agrárníky, takže buď jde o velké sympatie k zemědělské politice hnutí ANO, anebo se nabízí otázka ohledně využití dominantního postavení Agrofertu v tomto sektoru,“ říká ředitel Transparency International David Ondráčka.
TI se chce věnovat monitoringu financování politických stran i v nadcházejících krajských volbách. A právě s volbami souvisel její apel na poslance, aby co možná nejrychleji pokročili ve schvalování předpisů, které se týkají financování politických stran. Pokud by poslanci otáleli, hrozí podle organizace, že nová pravidla nebudou platit pro příští sněmovní volby v roce 2017.
Podle novely, kterou poslanci v říjnu podpořili v prvním čtení, by vedle povinnosti zavést transparentní účty nebo zřízení kontrolního úřadu byly také omezeny rozpočty stran na jednotlivé druhy voleb. Změna pravidel má platit právě od roku 2017, na letošní krajské volby se tedy ještě vztahovat nebude.