Protiimigrační AfD válcovala Sasko. Získala zde 27 % a porazila i CDU
Volby v Německu
Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) se stala v Sasku nejsilnější stranou. Oznámila to v pondělí zemská volební komise. Ve nedělních parlamentních volbách získala AfD ve spolkové zemi, která sousedí s Českem, 27 procent hlasů. Na druhou příčku těsně odsunula Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Sasko bylo přitom doposud považováno za baštu CDU.
Alternativa pro Německo porazila CDU, která stojí v čele spolkové i saské zemské koalice, sice jen o 0,1 procentního bodu, i tak je to ale vítězství symbolické. Podle agentury DPA dosáhla protiimigrační strana v Sasku nejlepšího výsledku ze všech spolkových zemí.
AfD se v Sasku podařilo dokonce získat tři přímé poslanecké mandáty. Němci mají ve volbách dva hlasy – prvním volí přímo osobnost, druhým politickou stranu, potažmo lidi z její kandidátní listiny. Právě většinu prvních hlasů dokázali od voličů získat kandidáti AfD v obvodech Zhořelec, Budyšín I a Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří. Za poslední z nich ve spolkovém parlamentu usedne předsedkyně AfD Frauke Petryová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Volebním lídrům strany Alice Weidelové a Alexanderovi Gaulandovi, kteří jsou vnitrostranickými oponenty Petryové, se v jejich volebních obvodech přímý mandát získat nepodařilo. To by podle mnohých mohlo opět posílit oslabenou pozici Petryové ve straně. Po oznámení odhadů už předsedkyně AfD oznámila, že výsledek hlasování je pro ni podnětem k přípravám na „změnu vlády v roce 2021“.
Kromě AfD přišla CDU v Sasku o jeden přímý mandát také ve prospěch strany Levice, která se s 16,1 procenty hlasů stala třetí nejsilnější stranou ve spolkové zemi u hranic s Českem.
Podle drážďanského politologa Hanse Vorländera je výsledek parlamentních voleb „ranou do tváře“ saské CDU, které předsedá zemský premiér Stanislaw Tillich.
V den v den voleb probíhaly v Berlíně demonstrace, kde stovky lidí protestovaly proti protiimigrační AfD. Protestující byli v centru Berlína před budovou, kde má strana volební párty. Na situaci dohlížela i policie.
Anti-AfD Protest am Alexanderplatz https://t.co/bUNRENiMIf
— Axel Lier ✏️ (@Reporter_Flash) September 24, 2017
„AfD je spolek rasistů,“ znělo podle deníku Die Welt ze strany demonstrantů. Ozývali se také výkřiky „táhněte pryč“ nebo „rasismus není alternativa“. Kromě Berlína se protestovalo třeba také v Habmurku, Frankfurtu nad Mohanem.
Noch immer Zustrom zum #Traffic. Hunderte demonstrieren gegen die AfD-Wahlparty. pic.twitter.com/roybkoIsRS
— Axel Lier ✏️ (@Reporter_Flash) September 24, 2017
„Nazis raus!“ Immer mehr @afd-Gegner vor der #AfD Wahlparty in der Nähe des Berliner Alexanderplatz #BTW17 #DeutschlandWaehlt pic.twitter.com/TURxh1FafM
— Kate Brady (@kbrady90) September 24, 2017
V Bavorsku bude za AfD poslanec původem z ČR
Do německého Spolkového sněmu dostal také syn českých emigrantů Petr Bystroň. Bystroň je synem českých exulantů, kteří odešli do tehdejšího západního Německa z bývalého Československa v roce 1987. V čele bavorské AfD je od roku 2015.
Předseda zemské organizace AfD v Bavorsku kandidoval ze čtvrtého místa bavorské zemské kandidátky. Bystroň v neděli večer označil výsledky voleb za „účet vystavený starým stranám“.
Před časem se Bystroň dostal do hledáčku německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu zastává funkci civilní kontrarozvědky. Důvodem byl podle BfV fakt, že opakovaně vyjádřil podporu organizací Identitární hnutí Bavorsko (IBB), které podle kontrarozvědky „vykazuje silnou příbuznost s nacionalistickou ideologií krajní pravice“. Pochvalně se údajně vyjadřoval také o protiimigračním hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).
Loni v květnu Bystroně přijal mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana a pochválil ho za to, že podporuje „odmítavý postoj prezidenta k migračním kvótám.“ V několika rozhovorech pro česká média Bystroň varoval Čechy, aby si přijetím uprchlíků nezavlekli do země teroristy.