Topka a ODS chtějí mimořádnou schůzi kvůli policejním manévrům
Policejní zásahy během návštěvy Si Ťin-pchinga
Opoziční TOP 09 a ODS chtějí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Nelíbí se jim chování policie při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze a žádají vysvětlení ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
Topka nejdříve chtěla, aby byl na schůzi Sněmovny příští čtvrtek zařazen mimořádný bod jednání. S tím nicméně v hlasování neuspěla, proti byla koaliční ČSSD i hnutí ANO a tento bod se tak na jednání poslanecké sněmovny nedostane.
V reakci na to předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prostřednictvím Twitteru uvedl, že topka bude žádat svolání mimořádné schůzi. Tu chce také druhá pravicová opoziční strana ODS. Předseda sněmovního klubu ODS Zdeněk Stanjura to řekl ještě předtím, než byl jasný výsledek hlasování o mimořádném bodu.
ČSSD a ANO zamítly bod o postupu PČR během čínské návštěvy.Potvrdily tak podezření,že existoval centrální pokyn.Svoláme mimořádnou schůzi.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 12. dubna 2016
Kalousek novinářům řekl, že během bezpečnostních opatření se stalo několik případů, kdy byli čeští občané bezdůvodně šikanovaní a byla omezována jejich práva, a to včetně práva shromažďovacího. Soudí, že policie se nedopustila nedopatření pouze svou horlivostí. Ve svém tweetu Kalousek také napsal, že zamítnutí bodu ze strany ČSSD a ANO je jasným důkazem toho, že existoval centrální pokyn, který řídil chování policistů během návštěvy čínského prezidenta v Praze.
„Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra,“ uvedl Kalousek.
Čtěte také: Policisté byli na FAMU hned dvakrát, prozradil Tuhý
Kvůli incidentu s tibetskou vlajkou na pražské FAMU se omluvil vedení školy policejní prezident Tomáš Tuhý. Postup policistů v dopise děkanovi označil za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté kvůli němu čelí kárnému řízení. Chovanec na případu ale neshledal porušení zákona. Policie, která při návštěvě čínského prezidenta navštívila v souvislosti s vyvěšením vlajky budovu školy, byla podle něj jen neobratná a zbytečně horlivá. V neděli odmítl podezření, že policisté stranili Číňanům. Pokud se prokáže existence takového pokynu, odstoupí.
Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta.
Kalousek byl jedním z politiků, kteří se domáhali během návštěvy čínského prezidenta vstupu na Hradčanské náměstí, kde se měla uskutečnit ohlášená demonstrace na podporu Tibetu. Policie tam demonstranty nevpustila. Organizace, které protest organizovaly, kvůli tomu podají správní žalobu.