Zlatý důl islamistů: rabují iráckou ropu a kupují si přízeň lidí

Obrovská rána pro Bagdád

Zlatý důl islamistů: rabují iráckou ropu a kupují si přízeň lidíNOVÉ 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Džihádisté z hnutí Islámský stát si prodejem ropy denně přijdou na jeden milion dolarů, informuje britský deník The Telegraph. Ropu rabují z vrtů na dobytých územích na severu Iráku. Za získané peníze kupují zbraně, ale i podporu místních sunnitů. Poskytují jim vzdělání, elektřinu nebo sociální služby. Odborníci proto začínají mluvit o džihádské verzi hnutí Hamás, píše blízkovýchodní korespondent deníku.

„Islámský stát kontroluje pás území táhnoucí se přes 150 mil, na kterém rabuje ropu z hlavních iráckých ropných ložisek,“ řekl deníku Shwan Zulal, analytik iráckého ropného průmyslu. Džihádisté totiž poté, co minulý měsíc dobyli město Mosul, získali kontrolu nad největším ropovodem v zemi i nad nejvýznamnější iráckou rafinérií Bajdží. „Bajdží je obrovský komplex, nemusí ho ani ovládat celý a se zásobami si plně vystačí,“ dodal Zulal.

Čtěte také: Rebelové v Iráku dobyli významnou rafinérii v Bajdží

Odborníci na ropný průmysl tvrdí, že extremisté surovinu přepravují tankery z ropných polí poblíž kurdského města Mosul na severu Iráku. Barel ropy nabízí za 25 dolarů. K pohádkovému zisku jim pak pomáhají zprostředkovatelé, kteří jsou schopni surovou ropu prodat do zahraničí ke zpracování na hodnotnější ropné a naftové produkty. Kupci, především ze sousedního Turecka a Íránu, od Islámského státu běžně kupují konvoje tankerů za miliony dolarů.

„Jak se zdá, Islámský stát prodejem ropy vydělává okolo 1 milionu dolarů za den. To znamená, že disponuje nevysychajících zdrojem příjmů. Může si tak nakoupit zbraně, zajistit podporu milic i šejků. 

Moc nad významnými iráckými aktivy představuje pro Bagdád obrovskou ránu. Navíc pokladna Islámského státu tím rychle narůstá a s ní i loajalita sunnitů na severu země. Islámský stát rovněž oznámil, že převzal kontrolu i nad ropnou společností Eufrat v Sýrii. Analytici věří, že právě ropa je klíčovým motivem pro šíření Islámského státu.

Čtěte také: Krutost džihádistů: zveřejnili fotky z poprav iráckých vojáků

Je Islámský stát džihádská verze Hamásu?

Podle odborníka na Perský záliv Hassana Hassana byl Islámský stát minulý týden schopný zajistit snížení cen benzinu ve městě Deir al-Zour o celkem 75 %. Chtěl si tak zajistit věrnost milic tamních rebelů. Další zprávy zas mluví o tom, že islamisté na dobytých územích nainstalovali desítky tisíc masivních dieselových generátorů, aby v oblastech zajistili elektřinu.

Další irácký analytik Jordan Perry tvrdí, že Islámský stát je v této chvíli ve skvělé pozici stát se džihádskou verzí Hamásu. Hnutí Hamás také využíval veřejných služeb a sociálních programů, které mu pomohly převzít kontrolu nad pásmem Gazy.

„Jak se zdá, Islámský stát prodejem ropy vydělává okolo milionu dolarů za den. To znamená, že disponuje nevysychajících zdrojem příjmů. Může si tak nakoupit zbraně, zajistit podporu milic i šejků. Finanční prostředky hnutí současně umožňují kopírovat strategii Hamásu – poskytovat služby, zdravotnictví a vzdělání místním lidem. A upevnit si tak svou pozici,“ tvrdí irácký analytik.

Čtěte také: Měli jsme úkol zabít Saddáma, říká bývalý agent CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz