Hrad opět vytáhl proti Sobotkovi. Vyčítá mu, že se bojí médií
Hrad vs. premiér
Hrad se znovu pustil do premiéra Bohuslava Sobotky. Prostřednictvím prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Sobotkovi vytkl, že se bojí médií. Došlo k tomu ve spojitosti s oceněním příslušníků policie ČR z rukou prezidenta Zemana. Ten jim poděkoval za zásahy během loňských oslav výročí 17. listopadu i v průběhu návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Obě události, především aféru s policejní návštěvou kvůli tibetským vlajkám na FAMU, přitom premiér Sobotka ostře kritizoval.
„Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila,“ napsal Jiří Ovčáček na svůj Facebook. A aby nenechal nikoho na pochybách, kam s výňatkem z úterního projevu prezidenta Zemana před příslušníky policie ČR míří, připojil k tomu fotografii Bohuslava Sobotky.
Sobotka kritizoval práci policie při čínské návštěvě v rozhovoru pro Deník.cz. „Zabavování tibetských vlajek jen proto, že visí z okna, bych pokládal za exces ze strany policie,“ řekl Sobotka pro Deník. Označil to za excesy a ani některé další zásahy policie podle svých slov nepokládal za rozumné a přijatelné.
O vystoupení Zemana na Albertově po boku představitele radikálního Bloku proti islámu Martina Konvičky ku příležitosti oslav 17. listopadu zase Sobotka řekl, že tím prezident legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti. „Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ uvedl v listopadu premiér pro Hospodářské noviny.
Čtěte také: Sobotka kritizoval policii: Zabavování tibetských vlajek byl exces
(Míčovna Pražského hradu, 12. dubna 2016)
Vážený pane ministře vnitra, vážený pane policejní prezidente, členové Policie České republiky,
pozval jsem vás na Pražský hrad, abych vám vyjádřil svoji vděčnost a svoje poděkování za zásahy jak 17. listopadu minulého roku, tak nyní při návštěvě čínského prezidenta.
Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila.
Musíme si vážit těch, kdo mají odvahu, a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí. To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor, ale je názorem zapalování policejních aut, je názorem, když v Klinice se připravují demonstrace právě s cílem zapálit tato auta, případně znemožnit provoz Řízkárny. Je názorem, když strháváte vlajky jakéhokoli státu anebo je to pouze hanobení státních symbolů a víte, že se to stalo i zde na Pražském hradě.
Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi. Pokud jsem správně informován, policie vyhradila demonstrantům prostor, kde mohli svobodně svůj názor vyjádřit. A samozřejmě jednala naprosto správně, jestliže při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti. Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit.
A já bych skončil, jak mě znáte, bonmotem. Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům.
Ještě jednou vám velice a velice děkuji za vaši práci.
Miloš Zeman