Tajnosti na ČSÚ: statistici musí 30 hodin uhlídat výsledky eurovoleb

Tajnosti na ČSÚ: statistici musí 30 hodin uhlídat výsledky eurovolebNOVÉ
Budka pro vyjádření vlastních názorů na Václavském náměstí v Praze. Eurovolby 2009. Foto: Wikipedie
1
Domov
Sdílet:

Třicet hodin. Zhruba tolik času může za 14 dní uběhnout od doby, kdy volební komise sečtou hlasy voličů v evropských volbách, do chvíle, než Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní kompletní výsledky a počty mandátů pro jednotlivé strany. Novinka, kterou Česko letos zažije poprvé, s sebou nese velké riziko úniku informací. Úřad proto přijal řadu opatření, aby něčemu takovému zamezil. K výsledkům se prý nikdo nedostane.

Dosavadní praxe byla jiná. Komisaři totiž mohli začít sčítat odevzdané hlasy až poté, co volby skončily ve všech členských státech Evropské unie. V sobotu tedy zapečetili urny s obálkami a k sčítání se vrátili znovu až v neděli. To změnila novela volebního zákona a komisaři tak mohou letos poprvé začít sčítat hlasy hned po uzavření volebních místností v sobotu 24. května brzy odpoledne.

A právě tady nastává problém. Stále totiž platí, že výsledky jde zveřejnit až po skončení voleb ve všech zemích unie, což je třeba v případě Itálie až v neděli pozdě večer. Český statistický úřad tak bude muset více než 24 hodin hlídat výsledky, aby předčasně neunikly na veřejnost.

Výsledky nebude předem znát nikdo

„ČSÚ přijal celou řadu zvláštních provozních a technologických opatření, která znemožňují přístup k datům,“ potvrdil deníku ECHO24.cz mluvčí úřadu Jan Cieslar, že jsou si statistici dobře vědomi možných bezpečnostních rizik. Zásadním opatřením, které má zamezit možnému úniku zevnitř (od zaměstnanců) i zvenčí (po hackerském útoku), je, že výsledky od jednotlivých volebních komisí budou na ČSÚ sečteny až těsně před jejich zveřejněním.

Jednoduše: výsledky z celé republiky se na úřadě sejdou už během sobotního odpoledne, takže komisaři budou mít volnou neděli. Na ČSÚ se data uloží a nikdo se k nim nedostane dříve než v neděli večer, kdy proběhne konečné sčítání a přepočet na mandáty.

„Další podrobnosti nemůžeme z pochopitelných důvodů zveřejňovat. Výsledky ale nebudou předem známy nikomu, ani členům úzkého zpracovatelského týmu,“ dodává Cieslar.

Pokuta až 30 tisíc

Aby ČSÚ předešel možným chybám či technickým potížím a otestoval před volbami bezpečnost celého systému, připravuje pravidelně jeho plošné zkoušky. Ta poslední před eurovolbami se uskuteční 20 května.

Test mimo jiné prověří i zabezpečení zpracování výsledků voleb. A na možnost, že může část výsledků přeci jen uniknout, pamatuje zákon. Za únik informací tak jde uložit sankci až 30 tisíc korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jsou už ve… Venezuele

KOMENTÁŘ

„Všichni jsou už v Mexiku!“ zpíval kdysi Michal Tučný, ikona české country. Tučný je už dlouho „tam u nebeských bran“, ale Latinská Amerika jako by neztratila ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz