Lustrace pro fízly ve vládě? ČSSD je zpět do sněmovny nepustí

Lustrace ministrů

Lustrace pro fízly ve vládě? ČSSD je zpět do sněmovny nepustíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jasný úkol zadalo celostátní vedení lidovců svým senátorům: Znovu navrhněte, aby se lustrace týkaly i ministrů. A pak se pokuste zákon vrátit zpět poslancům. KDU-ČSL tak chtěla odvrátit kritiku pravice, že svými hlasy před týdnem ve sněmovně pomohla přijetí zákona, kvůli kterému budou moci ve vládě usednout kádři StB i KSČ. V Senátu ale lidovci narazí. Sociální demokraté lustrace zpět nepustí, využijí k tomu volebního pološera.

Sněmovna hlasovala o lustracích pro ministry minulý pátek při schvalování změn souvisejících se služebním zákonem. Pravicové opozici se ale čistá lustrační osvědčení pro členy vlády prosadit nepodařilo. ODS a TOP 09 zaskočilo především hlasování lidovců. Ti sice nejprve zdvihli ruku pro lustrace ministrů a jejich náměstků, když ale návrh neprošel, odhlasovali s koaličními partnery zákon i bez lustračních osvědčení. A ihned to schytali od Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo Zbyňka Stanjury (ODS). Podle nich bude moci i díky hlasům KDU-ČSL usednout ve vládě bolševický šmejd, fízl či kádr KSČ.

Více o sněmovní přestřelce čtěte: Příště bez lustrací. Ministrem může být kádr StB i KSČ

„My jsme hlasovali pro to, aby lidi bez negativního lustračního osvědčení nemohli být ve vládě. Souhlasili jsme s tím. Ve sněmovně to neprošlo a my se pokusíme, aby ještě v Senátu byl tento návrh znovu projednaný,“ řekl poté deníku ECHO24.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jeho stranu prý nikdo nemůže podezírat z toho, že by chtěla zmírňovat lustrace.

Nové volby, staří senátoři

Snaha přitvrdit přišla i poté, co se na téma začali ozývat zmatení straníci. Navrhnout zpřísnění lustrací si proto už vzal v Senátu na starost lidovecký Stanislav Juránek. Změnu chce iniciovat ihned po volbách. „Beru to na sebe, návrh předložím. Ale chceme počkat po volbách. Teď tu má většinu ČSSD, která vše válcuje. A jak jsme zjistili, u nich je silný stranický názor nezabývat se lustracemi a naopak pustit zákon dál,“ říká Juránek.

Jenže jeho plány, v nichž hraje roli obměna Senátu a to, že sociální demokraté ztratí většinu, nakonec nebudou nic platné. Z 27 končících senátorů je sice více než dvacet zvolených za sociální demokracii, ale na tom vůbec nezáleží. Jak deníku řekl předseda Senátu Milan Štěch (jeden z obhajujících senátorů ČSSD), horní komora projedná normu sice až po volbách, ale ještě předtím, než se její složení stihne obměnit.

„Schůze, na které to projednáme, by mohla být 23. října. A zasedneme ještě v současném složení. Pokud tam nebudou vážné chyby, tak nebude ani příliš velký zájem, aby se to vracelo. Nechceme nic měnit z politických důvodů. Ve sněmovně se to nějak projednalo, odhlasovalo a já myslím, že není šťastné, abychom to vraceli jen kvůli nějaké hře na zviditelnění,“ utnul spekulace Štěch.

Senát musí zákon projednat do měsíce od přijetí ze sněmovny. A ustavující schůze s novou sedmadvacítkou senátorů proběhne až v listopadu.

Zároveň se nedá očekávat, že by měl s doprovodnou normou ke služebnímu zákonu nějaký problém prezident Miloš Zeman. Je tak téměř jisté, že se budoucí ministři nemusí bát toho, že by jim komunistická minulost nějak bránila v politické kariéře.

Až dosud bylo předložení negativního lustračního osvědčení zvykem. A když ho nemohl dodat šéf hnutí ANO Andrej Babiš, vyvolalo to velké diskuze a jednu z vůbec prvních rozepří rodící se koalice. Příště už se žádné debaty nepovedou. Bývalí kádři StB a KSČ mají k ministerským křeslům volnou cestu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz