Transparency hodnotí korupci v Česku: prý si polepšila o 16 příček

Transparency hodnotí korupci v Česku: prý si polepšila o 16 příčekAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česko si výrazně polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce, za většinou zemí Evropské unie však stále zaostává. Vyplývá to z dnes zveřejněného každoročního hodnocení organizace Transparency International (TI), v němž patří Česku 37. příčka ze 168 zahrnutých zemí, což je posun o 16 míst vzhůru. Příčinami zlepšení jsou podle TI zejména lepší práce trestních orgánů či rozbití klientelistických systémů dříve řízených „šíbry“.

ČR získala v hodnocení zohledňujícím loňský rok 56 bodů ze stovky možných, což ji řadí na 37. místo spolu s Jižní Koreou a Maltou. Česko tedy pokračuje ve vzestupném trendu zahájeném v minulém hodnocení, kdy se zlepšilo o tři body na skóre 51 a postoupilo z 57. na 53. místo.

V rámci srovnání zemí EU jde však stále o podprůměrný výsledek, neboť průměrné skóre je v jejich případě 65 bodů. Česko se v unijním žebříčku posunulo z 25. na 22. místo a přeskočilo například Slovensko či Maďarsko, jež mají po 51 bodech. Před ČR jsou však třeba Estonsko (14. unijní místo se 70 body) či Polsko (16. unijní příčka a 62 bodů).

Celosvětově žebříčku vévodí skandinávské země a Nový Zéland. První je jako v minulých dvou letech Dánsko s 91 body, následují jej Finsko a Švédsko. Nejhorší hodnocení ze zemí EU získala Itálie (44 bodů) a Bulharsko (41).

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček zveřejňuje od roku 1995. Česku patřila 37. příčka jako letos v roce 1998, tehdy však bylo hodnoceno jen 85 států. Od té doby se české umístění zpravidla zhoršovalo a pozitivní trend začal až loni.

´Rittig či Janoušek jsou už mimo hru´

„Potvrdilo se, že dlouhodobé úsilí a tlak na omezování korupčních příležitostí a postih korupce přináší výsledky. Pokračující trend zlepšování jsme předvídali, takhle razantní zlepšení ale přece jenom nikoli,“ komentoval aktuální výsledek Radim Bureš, programový ředitel hodnotící organizace.

Příčiny českého zlepšení vidí TI zejména v důslednějším přístupu státních orgánů k vyšetřování a trestání korupce, k čemuž přispěly změny ve státním zastupitelství. K lepšímu hodnocení pomohlo Česku podle TI i to, že „šíbři“ typu Ivo Rittiga, Romana Janouška či Tomáše Hrdličky již nemohou ovlivňovat obsazování funkcí v policii.

Svou roli sehrál i tlak ze strany občanských organizací typu Rekonstrukce státu či vstup některých aktivistů a skupin do politiky, uvedla organizace.

Čtěte také: Rumunského premiéra obvinili z korupce a zabavili mu majetek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články