Nová etapa dějin: Rus se samopalem a upřímnou vírou v Rusko
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Budoucí program je jasný. Sbíráme síly, útok pokračuje až do logického konce. Armáda Nového Ruska u Debalceve ukázala své hrdinství a sílu. V komentáři k vývoji na východě Ukrajiny to napsal vlivný ruský politolog Alexandr Dugin.
„Po Minsku se zdálo, že vše je zrazeno a ztraceno. Situaci ale zachránili obyčejní ruští lidé. Vytváříme exilovou vládu a postupujeme dál. Všechny armádní kolony jsou na místě a čekají jen na rozkaz k útoku,“ tvrdí ve svém komentáři Dugin.
Podle něj se Západu podařilo mnohé, ale to hlavní nikoli. „Nezničili Nové Rusko. Zkoušeli to, ale bez úspěchu. A teď se v rytmu začínajícího půstu tvrdě a soustředěně budeme vracet,“ oslavně píše velkoruský ideolog. „Čeho jsme byli svědky v posledním půlroce? Pokusy vnutit nám hru, kterou jsme nemohli hrát po našem. Doporučovali nám vědomě přiznat porážku ještě dřív, než hra začala. Teď se obavy rozptýlily a jasně se ukázalo duchovní hrdinství národa, který nezradil ruské jaro.“
„Na řadě je Mariupol. Jsme armáda osvoboditelů a zachránců.“
Podle Dugina se situace ale podstatně nezměnila. Zachránili ji totiž ti, kdo vydrželi a bojovali i po mírových dohodách v Minsku. „Situaci zachránili obyčejní ruští lidé, lid Donbasu, Nového Ruska, ruský národ. Občas se zdá, že jsme přestali existovat, že kolem nás existuje jen pakáž. Z ničeho nic se ale v nové etapě dějin objevil ruský člověk se samopalem a upřímnou vírou v Rusko.“
Upozorňuje však, že na oslavy je ještě brzy. „Debalceve není Kyjev, není to dokonce ani město Melitopol, které potřebujeme pro železniční spojení s naší posvátnou krymskou půdou. Není to ani Mariupol, který ale, doufám, přijde brzy na řadu. Nepřipusťme ale žádnou mstu a zlomyslnost, ani vůči nejhroznějšímu nepříteli. Jsme armáda ruských osvoboditelů, zachránců a léčitelů, nejsme kolonizátoři ani zločinci.“
„Záleží na nás, zda jaro 2015 bude ruské jaro.“
Cesta k ruské konzervativní revoluci bude prý těžká a dlouhá. Právě k ní ale Rusko cíleně směřuje, i když s ohromnými pauzami a oklikami. „Debalceve zní jako hudba. Jako zvon zvoucí k modlitbě. Mrtví a živí se berou za ruce, když ho slyší.“
Čtěte také: Stovky mrtvých a zajatých. Ukrajinská armáda opouští Debalceve
„Nové Rusko bude svobodné. Je to duchovní bitva, poslední boj. Rusko bude existovat, bude-li existovat Nové Rusko. Na všech nás záleží, zda jaro 2015 bude ruské jaro,“ předvídá Dugin v komentáři pro agenturu Novorossija.
Putin dostal, co chtěl. Řešení pro Donbas neexistuje
V kyjevském listu Deň se k celému konfliktu vyjádřil také ukrajinský politolog Jurij Rajchel. Podle něj se Evropa ruského prezidenta bojí a podléhá jeho vydírání. „Zbraně nám nedají, je třeba se spoléhat jen na sebe. Musíme si přiznat, že na dohlednou dobu jsme okupovanou část Donbasu ztratili. Žádné diplomatické řešení konfliktu na Donbasu totiž neexistuje,“ komentoval situaci Ukrajinec Jurij Rajchel v kyjevském listu Deň.
„Výhodnější je zrušit sankce a dohodnout se s Kremlem po dobrém. A pokud ne, pak každého čeká stejný osud, jaký stihl Ukrajinu.“
Putin podle něj dostal všechno, co chtěl. Podstatně odsunul frontu od svých zranitelných měst, hlavně od Doněcku. Získal důležitý železniční uzel Debalceve. Proto je potřeba hrozby útoku na Mariupol a Charkov brát vážně.
„Putin chce uštědřit další tvrdou porážku ukrajinské armádě, aby ji demoralizoval a posílil nálady o zradě v ukrajinském týlu. Cílem kremelského plánu je rozkolísání vnitřních poměrů na Ukrajině pod tlakem nových porážek,“ tvrdí Rajchel.
Čtěte také: Putin: Kvůli Ukrajině válka nebude, ale Krym si necháme
Západ chce prý Moskva přesvědčit o tom, že Ukrajina je neschopný stát. Vítězné ruské armádě není schopna čelit, proto nestojí za to ji podporovat. „Daleko výhodnější je zrušit sankce a dohodnout se s Kremlem po dobrém. A pokud ne, pak každého čeká stejný osud, jaký stihl Ukrajinu,“ napsal Rajchel.
„Zbraně nám západní země nedají, něčím pomohou, ale tím to skončí. Zbývá se spoléhat na sebe.“
Podle něj už ale není kam ustupovat. „Je třeba skoncovat s hrátkami o tom, že na okupovaném území Donbasu žijí naši občané, že tam budeme dodávat elektřinu, potraviny a plyn. Když se Putin rozhodl bojovat, je třeba odložit bílé rukavice a zahájit úplnou blokádu okupovaných území, včetně Krymu.“
„Zbraně nám západní země nedají, něčím pomohou, ale tím to skončí. Zbývá se spoléhat na sebe,“ domnívá se komentátor. „Pokud se západní sankce udrží v nynější podobě, přinesou výsledky přinejlepším ve druhém čtvrtletí příštího roku. Možná až pak se objeví nějaké náznaky diplomatického řešení. Do té doby je třeba udržovat hospodářství a finance ve stavu mobilizace.“
Čtěte také: Syrové fotky z fronty: jak povstalci získali Debalceve
Je také třeba přejít ke konkrétním činům. „Má-li být válka, je třeba zastavit všechny formy spolupráce s Ruskem kromě těch kritických, jako je plyn. Systém vojenského velení je třeba od základu změnit. Aby armáda byla závislá na dobrovolnících, je nepřípustné. Boj s korupcí je třeba začít u zásobování armády. Především je třeba upevnit obranu, nepřipustit rozšíření okupovaných oblastí a hospodářsky a finančně posílit stát prostřednictvím vnitřní reformy.“