Snowden má povolení zůstat v Rusku další tři roky
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dostal od ruských úřadů povolení k pobytu na další tři roky, oznámil dnes na tiskové konferenci v Moskvě jeho advokát Anatolij Kučerena. V platnost povolení vstoupilo 1. srpna.
Snowden, který přijel do Ruska loni v létě, měl dosud v zemi dočasné povolení k pobytu, které by musel každoročně obnovovat. Proto mu Kučerena doporučil, aby si před uplynutím první roční lhůty zažádal o povolení k trvalému pobytu. To má platnost tři roky.
Američan se podle Kučereny může v budoucnu ucházet i o ruské občanství. Může se v Rusku volně pohybovat i cestovat za hranice. Jeho případné výjezdy do ciziny nesmějí podle ruských zákonů trvat déle než tři měsíce. Pokud tříměsíční dobu překročí, mohou mu ruské úřady povolení k pobytu odebrat, řekl advokát.
Skromný učeň Snowden
Snowden podle Kučereny piluje ruštinu a vede v Rusku "život skromného člověka". Místo svého pobytu, které zůstává v utajení, si vybírá sám. "Navštěvuje muzea, obchody, divadla. Není to žádné tajemství," prohlásil Kučerena. Na každém kroku ale prý Snowden musí dbát o svou bezpečnost.
O Snowdenovu ochranu se podle Kučereny stará privátní firma. Protože se podle ruských zákonů Američan žádných zločinů nedopustil, je jeho vydání do USA vyloučené. „O žádosti k udělení politického azylu se neuvažovalo," řekl ruský advokát. Žádnou oficiální žádost navíc prý Moskva od amerických úřadů v tomto smyslu neobdržela.
Jako počítačový expert se podle advokáta Snowden v Rusku věnuje své profesi, jeho plat je prý "odpovídající". Zájem americký exulant projevil i o působení v oblasti ochrany lidských práv. Stýská se mu po vlasti, stesk po domově byl podle Kučereny intenzivní zejména v počátcích Snowdenova ruského exilu.
Jako počítačový expert se podle advokáta Snowden v Rusku věnuje své profesi, jeho plat je prý "odpovídající".
Snowden uprchl do Ruska poté, co médiím vyzradil praktiky amerických zpravodajských služeb. Spojené státy opakovaně žádaly Moskvu o jeho vydání, což Rusko odmítlo. Ve vlasti by uprchlíkovi hrozilo deset let vězení za prozrazení tajných informací.
Počítačový analytik ve službách americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) loni v létě médiím předal dokumenty, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby sledovaly data o komunikaci milionů lidí v USA i ve světě. Zpravodajské služby také hromadně získávaly údaje o telefonátech či e-mailech řady politiků, mimo jiné evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové. Odhalení rozpoutala sérii mezinárodních skandálů.