‚Fico investoval do kampaně vitriol‘. Ostrá řecko-slovenská výměna
Zhoršené vztahy Atén a Bratislavy
Řecké ministerstvo zahraničí dnes ostře kritizovalo předvolební výroky slovenského premiéra Roberta Fica k migrační krizi. V krátkém, emotivně formulovaném prohlášení, které zveřejnilo na svém webu, tyto výroky označilo za provokativní. Slovenské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že si předvolalo řeckého velvyslance na Slovensku, kterému tlumočilo „rozhodnuté odmítnutí“ prohlášení řecké diplomacie a Atény nařklo z vměšování do vnitřních záležitostí Slovenska.
„Je zjevné, že slovenský premiér jen několik dní před volbami ve své zemi chce do své volební kampaně investovat vitriol a lidské drama. Nejsme s to být svědkem jeho deliria a pochopit, jak doufá, že, pokud bude znovu zvolen, bude plnit své povinnosti jako premiér země, která brzy převezme předsednictví v Radě ministrů Evropské unie,“ uvádí se v prohlášení.
Řecké ministerstvo zahraničí v textu nezmiňuje žádný konkrétní výrok předsedy slovenské vlády.
Slovenská diplomacie ČTK sdělila, že zmiňované prohlášení Atén se snižuje k neopodstatněným osobním útokům na předsedu slovenské vlády. „Kromě toho rovněž představuje neomluvitelné zasahování do vnitřních záležitostí a do předvolební situace v jiné členské zemi EU během předvolebního moratoria,“ uvedlo v prohlášení slovenské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že podobná prohlášení Atén nemohou nahradit odpovědnost Řecka hledat řešení migrační krize a zastavit stávající vlnu migrantů, a to společně s ostatními státy EU.
Evropská migrační krize byla jedním z hlavních témat kampaně před sobotními parlamentními volbami na Slovensku. „Schengenské hranice jsou jako ementál. Tisícovky lidí přicházejí do Evropy. Bezpečnost je pro mou vládu na prvním místě… Nikdy sem na základě kvót nepřivezeme ani jednoho muslima. Nebudeme vytvářet žádné ucelené muslimské komunity, protože to představuje vážné bezpečnostní riziko,“ prohlásil Fico mimo jiné tento týden na závěrečném předvolebním mítinku své strany Směr-SD. Dříve Fico zase vyjádřil pochybnosti o tom, zda je Řecko s to zajistit ochranu vnější schengenské hranice a podpořil myšlenku náhradního plánu ochrany schengenského prostoru, a to posílením ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem.