‚Stát získá díky EET hromadu dat. Komu poslouží?‘

šéf ODS Fiala kritizuje

‚Stát získá díky EET hromadu dat. Komu poslouží?‘NOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Politici, odborníci i podnikatelé v úterý v Senátu diskutovali o plánech vlády na zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Shodli se, že online pokladny lepší výběr daní nepřinesou a pouze umožní vládě lépe evidovat a kontrolovat občany. Jak na konferenci upozornila pořádající ODS, největším nebezpečím evidence je obchod s obrovským množstvím získaných dat.

K elektronické evidenci tržeb se tento týden dostanou poslanci. Opozice už ohlásila měsíce trvající obstrukce a vládní strany očekávají, že o EET svedou jednu z největších bitev v tomto volebním období.

Ještě před Sněmovnou se ale o evidenci mluvilo v Senátu, kam ODS na úterý svolala ekonomickou konferenci s podtitulem „Konec živnostníků v Čechách?“. Té se kromě politiků zúčastnila i řada analytiků i podnikatelů.

„V diskuzi se potvrdilo, že zavádění evidence je jen šikanou a dalším bojem proti živnostníkům, kterým se Sobotkova vláda snaží zavést jakousi novou formu socialismu, v níž budeme všichni kontrolováni a evidování,“ řekl na konferenci šéf ODS Petr Fiala.

Ten dlouhodobě prohlašuje, že je EET zbytečná a větší výběr daní nepřinese. To podle něj ukázal i příklad Chorvatska, kterým se při přípravách evidence inspiroval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Pro něj jsou online pokladny vlajkovou lodí tohoto volebního období.

„Za vznik evidence zaplatíme všichni stovky milionů korun. Lidé budou platit na to, aby je stát ještě více kontroloval. Co je na tom projektu ale skutečně nebezpečné, to jsou data, která stát nashromáždí. Komu ta data budou sloužit? Kdo s nimi bude pracovat? A není nakonec právě zisk těchto dat tím skutečným cílem zavedení EET?“ ptal se Fiala.

‚Kdyby stát méně fízloval, vydělá na tom‘

Jeho ODS i TOP 09 už vládě vzkázaly, že evidenci ve sněmovně zablokují. Pokud to bude potřeba, tak až do konce volebního období. Jejich cílem je, aby se návrh vůbec nedostal do Senátu. I v horní komoře parlamentu mají online pokladny řadu odpůrců, třeba předsedu senátorů ODS Jaroslava Kuberu. Právě on opakovaně zmiňuje riziko obchodu se získanými údaji.

„Po EET bude nutně následovat i elektronická evidence výdajů, která je ještě mnohem zajímavější. Pak se stát o každém dozví i to, za co utrácí své peníze. Já se vážně bojím těch obrovských databází, díky nimž o nás budou vědět skutečně všechno. Kdyby stát lidem nechal víc peněz a nechtěl je za každou cenu fízlovat, tak by na tom vydělal,“ prohlásil Kubera.

Na konferenci vystoupili i zástupci živnostníků, třeba šéf Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, který evidenci kritizuje dlouhodobě. „Vláda dělá, jako kdyby EET byla všelék na vše, co se státu nedaří. Je ale zcela zřejmé, že ministerstvo financí ani nedokáže věrohodně podpořit evidenci údaji a daty. Z toho vyplývá otázka, proč vlastně tak tvrdohlavě EET prosazuje. Jsou to tři důvody: peníze, konkurence a moc,“ je přesvědčen Bábek.

Koaliční zákonodárci z ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL jsou ale jiného názoru. Opozici už vzkázali, že našli recept na její plánované obstrukce. Debata o online pokladnách se ve sněmovně rozeběhne v pátek.

Čtěte také: Bitva podzimu o EET začíná. Vláda taktizuje pátkem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články