Erdogan se oháněl Hitlerem: Je příklad prezidentského systému
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhajoval svou snahu zavést v zemi prezidentský systém poukazem na příklad Německa Adolfa Hitlera. Erdoganova slova na Nový rok citovala turecká média. Prezidentova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prosazuje změnu ústavy a zavedení režimu, v němž hlava státu je zároveň šéfem výkonné moci.
Erdoğan se ve čtvrtek večer setkal s novináři po návštěvě Saúdské Arábie a odpovídal mimo jiné na otázku, zda by bylo možné zavést prezidentský systém při zachování unitární struktury státu. „Příklady ve světě určitě existují. Podívejte se třeba na Hitlerovo Německo,“ řekl Erdogan podle tiskové agentury Dogan. „V řadě různých zemí máme pozdější příklady,“ dodal.
Turecký vládní činitel později agentuře Reuters řekl, že Erdoganova slova byla „vytržena z kontextu“. „Existují dobré a špatné příklady prezidentských systémů, důležité je zavést kontroly a protiváhy. Taková byla jeho myšlenka,“ řekl nejmenovaný „vysoce postavený“ činitel britskému deníku Independent.
Také turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu obhajoval snahu prosadit v zemi prezidentský systém. Výsledek listopadových voleb, v nichž AKP získala absolutní většinu, je podle něj vzkazem od tureckých občanů, že má být zaveden prezidentský systém.
Proislámská strana AKP získala v listopadových předčasných volbách většinu v parlamentu, kde má 317 poslanců z 550. Není to ale dost na to, aby sama mohla schválit změny ústavy nebo vypsat referendum.
Opoziční strany vesměs souhlasí s nutností změnit ústavu, která stále nese pečeť vojenského převratu z roku 1980. Tvrdě ale vystupují proti zavedení prezidentského systému. Podle nich hrozí, že Erdogan, obviňovaný z autoritářských sklonů, by tímto způsobem získal prakticky neomezenou moc.