Platí všichni a víc, komplet program ale bez televize neuvidíte. ČT slibuje nápravu
TELEVIZE ONLINE
Diváci České televize (ČT), kteří od května platí poplatky i bez vlastnictví televizního přijímače, mohou při sledování programu přes internet narazit na nečekané omezení. Ne všechny pořady totiž ČT smí vysílat online kvůli omezeným licenčním právům. Týká se to i živého vysílání na internetových stránkách. Veřejnoprávní televize slibuje, že se situaci snaží zlepšit, a počítá s vyššími investicemi, které umožní navýšený výběr poplatků.
„V otázce dostupnosti pořadů vysílaných Českou televizí na platformě iVysílání se objevuje nepřehratelný obsah, který nemá licenci pro vysílání na internetu,“ potvrzuje pro Echo24 mluvčí ČT Radek Konečný. Problém se týká hlavně přímých přenosů kanálů ČT online, tzv. simulcastu, kdy diváci sledují přes internet totéž, co běží v klasickém televizním vysílání.
Některé pořady – především zahraniční filmy, seriály či sportovní přenosy – totiž ČT nakupuje jen s omezenými právy, která online distribuci neumožňují. „Zatímco na začátku roku 2024 činil podíl nedostupného obsahu v tomto režimu 13,85 procenta z celkového vysílání, k dnešnímu dni se nám podařilo tuto hodnotu snížit na 7,35 procenta,“ dodal Konečný.
Na zpřístupnění co největší části vysílání přes internet chce ČT podle něj dál pracovat. „Cílem České televize je po navýšení televizních poplatků investovat další prostředky proto, aby zpřístupnila divákům sledujícím obsah ČT přes internet v maximálním množství,“ řekl Konečný. Platí to i pro práva na zpětné zhlédnutí (catch-up) či video na vyžádání (VOD). Už v roce 2024 ustanovila televize podle Konečného specializovaný tým, který se tomu věnuje.
Novela zákona
Situace kolem online vysílání nabrala na významu s přijetím tzv. velké mediální novely, která zásadně mění financování veřejnoprávních médií. Zákon, který parlament schválil loni na podzim a účinnosti nabyl letos v květnu, zvýšil televizní poplatek z 135 na 150 korun měsíčně. Rozhlasový poplatek vzrostl ze 45 na 55 korun. Novela zároveň významně rozšířila okruh plátců – koncesionářem se stal každý, kdo vlastní zařízení schopné přijímat vysílání nebo stream, tedy nejen televizor, ale nově i chytrý telefon, tablet či počítač.
Právě tato změna je důvodem, proč se o online dostupnosti pořadů mluví intenzivněji než dřív. Řada lidí totiž platí poplatky výhradně proto, že vlastní mobil či tablet. Pokud ale u vybraných pořadů narazí na hlášku, že nejsou dostupné online, považují to za problém.
Díky vyšším poplatkům letos ČT očekává navíc 420 milionů korun, letos by měla hospodařit s rozpočtem téměř 8 miliard korun. „Díky navýšení nebude muset ČT omezovat činnost a zachová výrobu premiérových pořadů v šíři, na kterou jsou diváci zvyklí,“ uvedl finanční ředitel ČT David Břinčil. Televize počítá i s vyššími investicemi – zejména právě do digitálních práv a technologií, které mají online dostupnost pořadů zlepšit.
Právní chaos OSVČ
Rozšíření okruhu poplatníků ale vyvolalo i kritiku, zejména ze strany podnikatelů a firem. Ti nově musejí hlásit počet zaměstnanců, a to i v případech, kdy koncesionářský poplatek fakticky neplatí, protože jsou OSVČ a mají méně než 25 zaměstnanců. „Ministerstvo pro zbytečnou byrokracii, dříve známé jako ministerstvo kultury, se rozhodlo pokořit ostatní úřady a přijít s největší formulářovou absurditou,“ prohlásil například Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zákon podle něj znamená další zbytečnou administrativní zátěž.
Registrace přitom vyvolala obrovský nápor na weby ČT a ČRo. Stránku tvpoplatky.cz navštívilo jen za poslední týden 710 tisíc uživatelů, což je více než za celý rok 2024 dohromady. Web ČRo místy kolaboval, i když podle rozhlasu zůstával technicky dostupný.
V květnu se podle údajů televize k platbě televizních poplatků přihlásilo nově 96 tisíc fyzických osob, což je o 83 tisíc více, než tomu bylo v dubnu. „Právnických osob a podnikatelů se zatím přihlásilo 7 tisíc nových subjektů. Nejaktuálnější data můžeme poskytnou až budeme mít zpracované podklady, včetně údajů od České pošty, přes kterou se mohou také poplatníci přihlašovat. Přibližně tedy v polovině července,“ doplnil Patrik Vacek z tiskového oddělení televize.