Hra o loterijní zákon. Komu bude sloužit?

Hra o loterijní zákon. Komu bude sloužit? 1
Ekonomika
  • vke
Sdílet:

Ve středu se sejde koaliční rada a mezi jinými tématy se očekává rozhodnutí o osudu poslanecké novely loterijního zákona č. 202/1990, kterou navrhl koncem března poslanec Jan Volný za ANO. Návrh sám je jednoduchý, zvyšuje daň o 5%, zvyšuje místní poplatky z přístrojů o 100% a snižuje příjmy obcí z hazardních her ve prospěch státního rozpočtu o 20%. Co rozvířilo koaliční hladinu je způsob, jak tuto novelu ministr financí předkládá. Nahlas se ozývají lidovci, podle jejichž místopředsedy Jana Bartoška se koalice dohodla na společném řešení hazardu, čemuž ale neodpovídá nejnovější iniciativa poslance ANO Jana Volného ohledně výběru daní z hazardních her. Jestliže se nedaří vybírat daně, není podle Bartoška možné to řešit pomocí poslaneckých iniciativ.

Lidovci mají možná i jiný problém, a tím je autor novely Ondřej Závodský, který je náměstkem na Ministerstvu financí za KDU – ČSL. Právě on při představování této novely řekl, že jde o náhradní plán, kdyby se nestihly projednat nové zákony, které mají loterie upravovat tak, aby mohly začít platit od roku 2016. Pokud se tak nestane, všechny výhrady pramenící z neexistence nového herního zákona pak padnou na jeho hlavu. ČSSD, největší koaliční partner, se veřejně do této debaty nezapojuje a dá se předpokládat, že spíše podpoří záměry Andreje Babiše.

Největší obavy panují z toho, že z provizoria původně určeného k překlenutí období, kdy se bude připravovat nový zákon, se stane pohodlná trvalá zákonná úprava . Je to vlastně celé dobře vymyšlené – provozovatelům se „jen“ o 5 % zvýší daň a denní poplatky ve prospěch obce se zdvojnásobí, sníží se odvody obcím a zvýší odvody státu. Obce příliš protestovat nebudou, protože zvýšené poplatky jim budou kompenzovat propad v přímých platbách od provozovatelů. Platba daně je čtvrtletní a zálohová, takže první zvýšený příjem státního rozpočtu získá Ministerstvo financí už v dubnu 2016. Takto snadný úspěch je už jen krůček od rozhodnutí, že když to tak dobře funguje, proč bychom to měnili.

Herní trh ale nové zákony doopravdy potřebuje. Stávající „dvěstědvojka“ funguje už třetí desetiletí a už neupravuje prostředí dostatečně. Navíc prosté zvýšení daně jen potrestá ty, kteří dnes daně normálně platí a nelegální herny či on-line provozovatelé budou i nadále fungovat bez omezení či kontroly.

Od státu se čeká, že bude řešit vzájemné vztahy mezi provozovateli, obcemi a státem coby regulátorem trhu. „Dočkali jsme se však tak špatného návrhu zákona, že jeho současnou podobu muselo samo ministerstvo stáhnout. My ale nový zákon potřebujeme. Jako každý jiný podnikatel chceme mít alespoň několik základních jistot, o které opřeme naše podnikání,“ komentuje situaci šéf Asociace společností provozujících casina v ČR Tomáš Kment. Investice do provozu kasin jsou ve stovkách milionů, je třeba investovat i do zaměstnanců.

Od jasného právního rámce si provozovatelé slibují, že bude řešit otázky licencí, vztahů s obcemi, kde provozovatelé působí, a také koncepční pohled na otázku daní. Řešit je třeba prevenci i následky hraní v podobě nákladů na řešení nejrůznějších herních závislostí a podpory preventivních programů. I když i v této oblasti lze najít velké rozdíly mezi jednotlivými segmenty herního průmyslu.

„Troufám si tvrdit, že pro segment kasin je problematika sociálně-patologického hráčství okrajová. Naši návštěvníci jsou převážně cizinci. Drtivá část příjmů z provozu kasin jsou ze zahraničí. Je to čistý dovoz peněz, ke kterému není třeba žádných investičních pobídek. Jediné, co naši návštěvníci očekávají, je dobrá zábava a servis na vysoké úrovni. Pak se k nám pravidelně vrací. Navíc si myslím, že prosté zvýšení daně ještě žádný problém nevyřešilo, spíše jej oddálilo a prohloubilo,“ říká Tomáš Kment, který je sám ředitelem kasina na Folmavě.

Trh kromě nejistoty v podnikatelském prostředí trápí v posledních letech rostoucí a neregulovaný počet nelegálních heren. K těm se přidává problém související se snadno dostupným internetem, kde roste segment hazardních her poskytovaných provozovateli skrytými v zahraničí. Jejich aktivity na internetu stát dlouhodobě není schopen kontrolovat, natož pak vybírat daně z jejich tržeb získaných od hráčů v České republice. Také tuto otázku by měl řešit nový herní zákon. „Je nutné zamezit daňovým únikům a praní špinavých peněz. Hazard se totiž přesouvá ve velkém na internet, kde schází jakákoliv kontrola,“ varoval ve svém prohlášení místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.  

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz