Saúdky jdou poprvé volit. Řídit auto nebo mít účet ale nesmí
Malý krůček pro Saúdskou Arábii
- Echo24,
- ,
V Saúdské Arábii proběhnou o víkendu volby do místních zastupitelstev. Letos budou ovšem poznamenány historickým milníkem. Poprvé v historii země se jich totiž budou moci zúčastnit ženy. Ochránci lidských práv však varují, že se jedná pouze o malý krůček k genderové rovnoprávnosti v této patriarchální monarchii. Ženy v Arábii totiž na rozdíl od svých protějšků v západním světě stále nemají přiznaná některá práva v občanském životě.
„Ženy budou moci kandidovat v místních volbách a budou mít dokonce právo volit,“ uvedl již v roce 2011 tehdejší král Abdalláh. Až jeho nástupce král Salmán tento slib dovedl v platnost. Saúdské ženy tak o víkendových komunálních volbách poprvé dostanou možnost volit a také být zvoleny. Mezi sedmi tisíci lidmi, kteří se uchází o 284 míst v obecních radách, kandiduje devět set žen.
V Saúdské Arábii, jejíž populace čítá téměř 27 milionů lidí, smí podle práva volit všichni obyvatelé starší 18 let. K volbám se ale registrovalo pouze 131 tisíc žen ve srovnání s 1,35 milionem mužů. Právě za složitost registrace k volbám jsou úřady kritizovány. Stejně jako za to, že nešíří dostatečnou osvětu a o volbách neinformují.
„Hlasování a možnost kandidatury žen je skvělá zpráva pro arabské ženy. Vláda by měla pracovat na tom, aby veškeré bariéry, které brání ženám účastnit se, ať už aktivně či pasivně, veřejného života ve své zemi zmizely. Pomůže to jejich dalšímu zapojení do správy veřejných záležitostí,“ vyjádřila se kladně ředitelka blízkovýchodní sekce Humans Right Watch Sarah Leah Watsonová.
Čtěte také: Ženy neposlechly radu manželů, po volbách je čekal rozvod
Ani díky oficiálnímu povolení ze strany úřadů ovšem pro mnohé ženy nebylo jednoduché se do voleb zapojit. V cestě jim bránily nejen mužské předsudky, ale zejména drahá mediální kampaň. Kvůli nedostatku peněz se nakonec rozhodla nekandidovat tisícovka žen. Jiné ovšem ani tato překážka neodradila.
„Říkali mi ať to vzdám. Ale já to nevzdám. Zaregistrovala jsem se a hodlám taky kandidovat. Podle mě je to naše právo. Je to poprvé, co nám něco podobného dovolí a já od toho neuteču. Pro nás všechny jsou to otevřené dveře a my musíme udělat všechno pro to, aby se nezavřely,“ popsala své pocity jedna z kandidujících.
Kandidátky se navíc při volební kampani nemohly opírat o tradiční politické zbraně. Ženy nemohly promlouvat ke svým příznivcům na veřejnosti, hovořit musely za zástěnou nebo pomocí svých příbuzných. Některé se namísto veřejných mítinků spolehly na online kampaně a propagaci na sociálních sítích.
Účast v komunálních volbách je však pouze malým krůčkem k genderové rovnoprávnosti, varuje Karen Middletonová z britské pobočky Amnesty International. Upozorňuje také na to, že obecní rady mají velmi omezené pravomoci. Zjednodušeně řečeno dohlíží pouze na úklid ulic, veřejných parků, zahrad a svoz odpadků. Podle Middletonové se rozhodně nejedná o nějaký náznak demokratizace země.
Nadto zůstává v Saúdské Arábii v platnosti mnoho nařízení, které ženy degradují. Na veřejnosti musí být neustále zahalené a vždy v doprovodu mužského člena rodiny. Ženám není dovoleno řídit automobily, cestovat nebo podstupovat jisté lékařské zákroky bez toho, aniž by měly souhlas svého manžela či otce. A třebaže se zvyšuje počet žen, které řídí vlastní byznys, ztěžuje jim to mnoho nesmyslných nařízení – například, že si bez mužského doprovodu nesmí založit bankovní účet.