Přestaňte podporovat islamisty, vyzvalo Německo Saúdy
'DOBA ZAVÍRÁNÍ OČÍ SKONČILA'
Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. Velvyslanectví Saúdské Arábie se proti Gabrielovým slovům ohradilo.
Vicekancléř Gabriel upozornil, že Saúdská Arábie je důležitá pro řešení konfliktů na Blízkém východě. „Musíme však dát Saúdům zároveň najevo, že skončila doba zavírání očí. Ze Saúdské Arábie jsou po celém světě financovány vahhábistické mešity. Z těchto komunit vychází řada nebezpečných islamistů,“ řekl Gabriel německému listu Bild am Sonntag.
Přísná interpretace islámu známá jako vahhábismus je v Saúdské Arábii státním náboženstvím. Podle šéfa poslanců německé vládní sociální demokracie (SPD) Thomase Oppermanna poskytuje vahhábismus ideologii rovněž Islámskému státu a přispívá k radikalizaci umírněných muslimů. „Něco takového v Německu nepotřebujeme a nechceme,“ řekl Oppermann listu Bild am Sonntag.
V Německu přibývá tisíc radikálů za rok
Nehledě na jeho přání však radikálů v německé společnosti přibývá. Tamní zpravodajské služby uvádějí, že počet lidí, kteří se hlásí k radikálnímu salafismu (což je jedna z odrůd vahhábismu), se za poslední dva roky zvýšil z 5500 na 7900. Po útocích v Paříži se rovněž v německé společnosti zvýšily obavy z teroristického útoku přímo na území „Vaterlandu“.
K radikalizaci německých muslimů by ostatně mohlo přispět i to, že se spolková republika tento týden rozhodla připojit k mezinárodní koalici, která bojuje proti Islámskému státu v Sýrii. Němci do rozvrácené země pošlou průzkumné verze letounů Tornado, vojenskou loď a 1200 mužů. Proti německému angažmá v Sýrii se však podle agentury Reuters ohradil šéf tamního ústředí muslimských obcí.
Saúdskoarabské velvyslanectví v Berlíně v neděli uvedlo, že Saúdská Arábie má zájem o omezování radikalizace mladých lidí. Upozornilo rovněž na své předchozí prohlášení, ve kterém popřelo záměr vybudovat v Německu 200 mešit. „Stejně jako Německo jsme součástí koalice namířené proti Islámskému státu a bok po boku bojujeme proti teroru,“ uvedla ambasáda.
Saúdská Arábie pro Německo představuje významného podnikatelského partnera. Navíc je zapojena do mezinárodních rozhovorů, které mají přinést politické řešení syrské krize. Sunnitská Saúdská Arábie, která stojí na straně syrské opozice, tak představuje protiváhu šíitskému Íránu, který naopak podporuje vládu Bašára Asada.