Odpustil Babiš jako ministr Agrofertu platbu 1,5 miliardy?

Odpuštěné penále

Odpustil Babiš jako ministr Agrofertu platbu 1,5 miliardy?NOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Odpustil ministr Andrej Babiš své vlastní firmě více než miliardovou platbu do státního rozpočtu? Toto téma, o němž psal deník ECHO24.cz už v květnu, nyní opět otevřel deník E15 a zabývaly se jím částečně i televizní Otázky Václava Moravce, ve kterých diskutoval Babiš s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Podle deníku E15 i Kalouska odpustila finanční správa Agrofertu za minulý rok penále za porušení rozpočtové kázně ve výši 1,476 miliardy korun. Babiš tuto skutečnost odmítá.

Ministr financí se bránil zveřejněným informacím, že své firmě odpustil platbu do státního rozpočtu. „Zase lež, žádné daně jsem své firmě neodpustil,“ uvedl v televizi Andrej Babiš. Kalousek vzápětí upřesnil, že nejde o daně, ale o penále za porušení rozpočtové kázně. „K podobnému odpouštění může dojít v případě, že například nedojde ke kolaudaci projektu v danou lhůtu a následné penále by pro danou obci či instituci byly likvidační,“ míní Kalousek. Načež začal nervózní Babiš tvrdit, že Kalousek kdysi na ministerstvu odpustil stamiliony svému stranickému šéfovi Karlu Schwarzenbergovi.

„Fór je v tom, že já si je nikdy neodpustil sám sobě. A on si odpustil 1,5 miliardy korun sám sobě,“ pokračoval Miroslav Kalousek směrem k moderátorovi.

„On lže, zase lže, já nejsem blázen, abych nějaké své firmě něco sám odpouštěl,“ kontroval Andrej Babiš s tím, že prominout daně jako takové nelze od roku 2010, což zrušil právě Miroslav Kalousek. O tom, že bylo Babišově Agrofertu odpuštěno takřka miliardu a půl vysoké penále, informoval deník ECHO24.cz už na konci května. „Jde o zneužívání moci ve prospěch jedné firmy, jednoho člověka, aby mohl upravovat zákony a přihrávat si peníze od státu,“ prohlašoval tehdy šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Odpuštěných 6 miliard

Finanční správa loni prominula daně za 5,82 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 192 procent. Zároveň finanční úřady prominuly i příslušenství daně, tedy úroky z prodlení a penále, za 4,97 miliardy korun. To je meziroční nárůst o 163 procent. Podle E15 jde o nejvyšší částky od začátku ekonomické krize v roce 2008. Valná většina objemu prominutých daní je za porušení rozpočtové kázně.

Daně může podle zákona prominout zcela nebo částečně pouze ministr financí, a to pouze z důvodů nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů, nebo při mimořádných, zejména živelných událostech. „Správním rozhodnutím ministra financí v roce 2014 bylo prominuto zhruba 190.000 korun, kdy se jednalo o dvě žádosti podané na ministerstvo financí před rokem 2010 podle institutu prominutí daně, který je již čtyři roky zrušen,“ uvedlo MF.

Odvody za porušení rozpočtové kázně se na celkovém prominutí daně podle Finanční správy podílely 87,3 procenta, tedy 5,1 miliardy korun. V tomto případě rozhoduje Generální finanční ředitelství, nikoli ministr financí. Porušením rozpočtové kázně je neoprávněné použití nebo zadržení peněžních prostředků z rozpočtu územně samosprávných celků, tedy například obcí nebo krajů. Neoprávněným použitím je každé použití v rozporu se zákonem, smlouvou nebo rozhodnutím, kterým byly peněžní prostředky poskytnuty. Dalším případem neoprávněného použití je také situace, kdy nelze prokázat, jak byly peněžní prostředky použity.

Finanční úřad přitom ze zákona musí při porušení rozpočtové kázně nebo jakékoli podmínky poskytnutí dotace vyměřit takový odvod v plné výši zpět včetně penále. „Drtivá většina případů, kdy došlo k prominutí odvodu, se týkalo administrativního pochybení, kdy prokazatelně nedošlo k žádnému zneužití finančních prostředků (dotace) a žádné ztrátě pro veřejné rozpočty a daňové poplatníky,“ uvedl pro ČTK mluvčí MF Michal Žurovec. Mezi takové případy patří například pozdní dodání vyžadovaného dokumentu nebo například zpoždění kolaudace stavby.

„Nárůst lze vysvětlit například rozhodnutím Evropské komise z prosince roku 2013, které upravuje výši finančních oprav za pochybení příjemců dotací z evropských prostředků,“ řekla deníku E15 mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

V případě samotných daní bylo nejvíce peněz loni prominuto u daně z příjmu právnických osob, a to 718 milionů korun. O rok dříve to byly dva miliony korun.

Čtěte také: ‚Z nuly na 1,5 miliardy. Agrofert na vládě vydělává‘

Největší korupčník tady lže, proč tady sedí? rozčiloval se Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články