Radnice opět vyšle svalovce do ulic. Mají napomínat kuřáky před hospodami

Antikonfliktní tým opět v akci

Radnice opět vyšle svalovce do ulic. Mají napomínat kuřáky před hospodamiAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Do ulic Prahy 1 od září opět vyráží antikonfliktní tým, který má občany upozorňovat, aby nerušili noční klid. Zatímco občané se týmu spíš vysmívají, jelikož nemá žádné pravomoci, vedení Prahy 1 je s jeho prací spokojeno. I přesto od října jeho služby už využívat nebude. Peníze jsou podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) potřeba jinde.

Podle Lomeckého je lidem stále třeba vysvětlovat, že po 22 hodině nesmí rušit noční klid. Tým však bude v terénu už jen v září, protože Praha 1 na něj nemá dostatek peněz. Své úkoly však podle Lomeckého splnil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Důvod je ekonomický. Priority rozpočtu Prahy 1 jsou někde jinde, než abychom suplovali ty rozpočty, které na to mají pamatovat. Domnívám se, že to bylo spíše na přechodnou dobu s nástupem protikuřáckého zákona,“ řekl pro Echo24 Lomecký a dodal, že by se podle něj měla intenzivněji zapojit městská i státní policie. Právě kvůli zákazu kouření v restauracích, který platí od 30. května, přibylo stížností.

Čtěte také: Další rána pro kuřáky. Hrozí, že si už nezapálí ani na zahrádkách

„Suplujeme práci státních orgánů, to, o čem mluvíme, je povinností státní a městské policie, tudíž ministerstva vnitra a magistrátu. Jelikož péče nestačí a to všichni víme, tak Praha 1 to musí dělat ze svého rozpočtu,“ dodal Lomecký.

Tým však práci policie úplně suplovat nemůže. Nemá totiž žádné pravomoci a může tak jen chodit po Praze a návštěvníky upozorňovat, co smí a co nesmí. „Jsme přesvědčen, že minimálně padesát procent těch, které slušně napomenete, že dělají něco proti vyhlášce či zákonu, tak vás uposlechnou,“ doplnil Lomecký.

Problém je totiž v tom, že městská policie nemá dostatek lidí. Podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) je málo lidí, kteří chtějí dělat takovou práci, a proto má policie stále podstav. „Pochopitelně podstav je. V rámci toho se snažíme rotovat policisty z jiných městských částí třeba na Prahu 1. Tento stav nemůže trvat pořád a my se snažíme policisty nějakými benefity nalákat, je to ale i o tom, kdo se nám přihlásí,“ řekl pro Echo24 Hadrava a přiznal, že lidem se k policii moc nechce. Roli podle něj hraje i vysoká zaměstnanost.

Pražská policie má celkem 2243 strážníků, z toho jich je kolem 230 na Praze 1 a ve všech ostatních městských částech se počty podle informací pražské policie pohybují od 75 do 110 policistů. Připomeňme však že policisté se pravidelně střídají, mají denní a noční směny a podle radního Praha 1 pro bezpečnost Ivana Solila se v noci na celé Praze 1 pohybuje pouze 30 policistů.

Čtěte také: Praha neví, co s kuřáky na ulicích. ODS má řešení

Finance jsou důvodem i k tomu, proč tým nefungoval o prázdninách, ačkoliv jeho vliv je největší právě na hlučící turisty, kterých je o prázdninách v Praze hodně. „Je to pro Pražany Prahy 1, ne pro Pražany obecně. Musí to být služba pro ně a jelikož většina z nich je o prázdninách mimo, tak jsme to takhle vyhodnotili,“ dodal Lomecký.

Tým se na poslední měsíc trochu promění, jeho součástí budou i čtyři ženy. „Provedli jsme korekci. Byly stížnosti, že by tým měl být spíše vyjednávací než donucovací z hlediska vnějšího pohledu. Nebudou tam tedy jen samí kulturisti, ale nyní tam budou i ženy,“ řekl Lomecký. Tým se tak stále bude po městě pohybovat od čtvrtka do soboty, vždy od jedenácti hodin večer do čtyř hodin ráno.

Personální stránku zajišťuje bezpečnostní agentura BSB Professional service. Městská část jí za tři měsíce hlídkování zaplatí celkově 600 tisíc korun.

Čtěte více: Praha 1 si na kuřáky posvítí. Nasadila na ně černé šerify

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články