‚Obojek na živnostníky‘. Babiš si notoval s Chorvatem a čelil kritice

Konference o online pokladnách

‚Obojek na živnostníky‘. Babiš si notoval s Chorvatem a čelil kriticeNOVÉ
Ministr financí se na konferenci vyfotil s poctivými kuchaři Vaňkem a Pohlreichem Foto: Foto Twitter
2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Elektronickou evidenci tržeb nepotřebujeme, je to obojek namířený proti malým podnikatelům a živnostníkům. Na úterní konferenci k EET to ministru financí Andreji Babišovi (ANO) řekl šéf asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Babiš ho označil za notorického stěžovatele. A nepochodili ani další odpůrci evidence. Ministr financí si na konferenci notoval se svým chorvatským protějškem Borisem Lalovacem. A prozradil i první konkrétní čísla – restaurace a hotely se k EET připojí v polovině února, maloobchod pak 1. dubna 2016.

Boris Lalovac v plném sále kongresového centra elektronickou evidenci tržeb vychvaloval. Když ji jeho země v roce 2013 zaváděla, měli prý chorvatští podnikatelé řadu obav. „Zajímala je otázka technické podpory, zda nebudou problémy se zdržováním v práci. Špičky, které probíhají v létě, mají 10 až 11,5 milionu transakcí denně. Tak jestli to ten systém vydrží, aby se nestály fronty, jaké známe z dob komunismu,“ přibližoval ministr. Podle něj se ale ukázalo, že obavy podnikatelů byly zbytečné.

Čtěte také: ‚Odpůrci EET šíří dezinformace.‘ To je jak v Chorvatsku, utěšoval ministr

Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat

Lalovac s Babišem si po celou dobu konference notovali. Zajímavou diskuzi přinesla až závěrečná debata, kde dostali prostor i kritici plánovaného systému. Například předseda asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

„Malí podnikatelé a živnostníci od nás očekávají, že se postavíme proti EET. Důvodů pro to je spousta. Slyšeli jsme tu vykonstruované argumenty i nepravdy. Finanční správa a finanční úřady mají všechny potřebné nástroje už dnes. Nepotřebují pro to EET. Je to obojek namířený proti malým podnikatelům a živnostníkům,“ řekl Bábek ministrovi financí.

Ten ho odbyl jako známého notorického stěžovatele. „Česká republika má obrovský potenciál, má potenciál mít vyrovnaný rozpočet. Poprvé tady děláme nějaké věci na to, abychom vybrali daně. My s tím něco děláme. Toto je jedno z opatření. Je to revoluční opatření. Je to něco, co tu nikdy nebylo, že se řeklo – ano, nemělo by se podvádět. Nevím, co je na tom divného?“ ptal se Babiš.

Ministr financí prozradil, že by se o evidenci tržeb mělo ve sněmovně mluvit poprvé v pátek, kdy svůj návrh oficiálně představí poslancům. Kritici se ho ale ptali už dnes. Například poslanec TOP 09 František Laudát na to, jak je ošetřený případný únik a zneužití dat.

‚Zneužití údajů? Naprostý nesmysl‘

„Zneužití údajů je nesmysl. Naprostý nesmysl. Nikdo to nemůže zneužít. Jsou to jen čísla. Žádná data se nedají zneužít. Neodchází účtenka, není tam zboží, je tam jen celková cena,“ odvracel Babiš výtky s tím, že ho teď čeká úkol návrh na zavedení evidence sněmovnou protlačit. Poté by k EET 15. února příštího roku přistoupily restaurace a hotely, 1. dubna by se pak přidal maloobchod. Zařazení dalších živnostníků do systému bude záležet na výsledku analýzy, kterou si ministerstvo nechá zpracovat.

Konferenci sledovali i někteří politici ODS, kteří jsou k evidenci dlouhodobě velmi kritičtí. Do přímé konfrontace s Babišem se sice nedostali, projekt ale odsoudili na sociálních sítích. Třeba šéfce pražských zastupitelů ODS Alexandře Udženiji vadí, že evidence funguje jako velký bratr. „Chorvatský ministr financí vypráví, jak kde a kdo utrácí, kdy lidé nejvíce nakupují. Což je prý nezbytné vědět pro plánování ekonomiky,“ kritizovala vystoupení Lalovaca na konferenci Udženija a pokračovala: „Lidé jsou navíc vybízeni, aby udávali své sousedy.“

Čtěte také: Tajemství EET. Stát bude podporovat on-line udavačství

Obavy ze zavádění EET se snažila mírnit především Babišova náměstkyně Simona Hornochová. Podle ní systém nepočítá s žádnými pokutami pro zákazníka a úředníci na ministerstvu vyškrtli i původně plánovanou povinnost zákazníků účtenku si převzít. Živnostníkům podle ní zase stát nebude diktovat, jaký přístroj si mají pořídit. Nebudou totiž žádné certifikované pokladny. Není prý ani žádný důvod dávat zpočátku živnostníkům nějaké „drakonické“ pokuty, pokud si například pokladnu hned na jaře nepořídí. „Ale když se přijde vícekrát a subjekt stále nebude mít pokladnu, tak je třeba k pokutám přistoupit,“ dodala náměstkyně.

Čtěte také: Průzkum: Polovina podnikatelů má k evidenci tržeb nedůvěru

Babiš na konferenci nicméně nacházel především své zastánce. Stihl se například vyfotit s kuchaři Zdeňkem Pohlreichem a Romanem Vaňkem, v diskuzi mu nabídl součinnost šéf Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, kterého Babiš pozval na konferenci osobním dopisem. „V případě, že elektronická evidence tržeb projde, provede Česko-vietnamská společnost kampaň u vietnamských podnikatelů s cílem předat jim informace,“ plánoval Winter.

Elektronická evidence tržeb má podle Babiše pomoci v boji se šedou ekonomikou, měla by snížit daňové úniky. Podle kritiků připravovaného zákona jde ale pouze o bič na živnostníky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články