Velká Británie pořád před rozpadem
Parlamentní volby v Británii sice ještě nejsou úplně skončeny, ale ten nejzajímavější rys chování voličů byl patrný už z předběžných průzkumů: zásadní rozdíl mezi hlasováním Skotska a Anglie s Walesem. Většina skotských voličů dává přednost Scottish Independence Party, takže stojí takříkajíc mimo klání mezi oběma hlavními anglickými parlamentními stranami.
Není žádné tajemství, že po Brexitu se ve Skotsku začalo volat po novém referendu, v čemž skotské separatisty z SNP podporuje demagogická Labour Party. Není trochu zvláštní, že předseda labouristů Jeremy Corbyn podporuje rozpad vlastního státu? Ano a klíčem k tomuto chování je postoj obou stran k EU. Pokračování spolupráce s levicovými demagogy z Bruselu je pro ně důležitější, než osud vlastní země.
Jednomyslnost Skotska narušil jen razantní nástup skotských konzervativců pod vedením Ruth Davidsonové. Postavila se jednoznačně proti novému referendu a razantní polemikou s labouristy i SNP možná zachrání Británii i vítězství konzervativců. V komunálních volbách v květnu 2017 skončili skotští konzervativci jako druhá nejsilnější strana a tento úspěch zopakují zřejmě i v parlamentních volbách.
Doktrinární levice v Anglii
Podle průzkumů ve volbách zvítězí konzervativní strana, jíž dává přednost většina voličů Anglie a Walesu. Její náskok se ale během teroristických útoků snižoval, i přesto že premiérka Theresa Mayová mohla z této situace přeci jen získat – jak úřadující premiérka byla symbolem země, jež se sjednotila proti vnějšímu nepříteli.
Jenže Theresa Mayová měla tak nemastné a vyhýbavé projevy, kdy se ani jednou neodhodlala ani konstatovat, že útočníky motivoval islám, nebo že by se měl opustit kurz podpory blízkovýchodního terorismu a glorifikace jeho hrdinů. Kdo někdy v posledních letech poslouchal rozhlasové či televizní BBC World, tak ví, o čem mluvím. V BBC dělali hrdiny a chudáčky i z britských muslimů, kteří odcházejí bojovat za ISIS – rozhodně se prý k nim nesmí přistupovat jako ke zločincům. Z projevů premiérky bylo zkrátka jasné, že od ní se žádná změna kurzu čekat nedá.
Naštěstí pro ní se ukázalo, že předseda labouristů Jeremy Corbyn je ještě horší. Ano, je to tak. Předseda labouristů není jen dalším levicovým demagogem hypnotizovaným láskou k muslimů a Arabům, je to politik, který v minulosti s teroristy aktivně spolupracoval. Dle bývalého šéfa MI5 Richarda Dearlovea měl Corbyn vazby na IRA, Hamás a Hizballáh, takže nikdy neprošel úspěšně bezpečnostní prověrkou. V minulosti se prý ucházel o práci ve třech britských zpravodajských službách, ale všude byl odmítnut. MI5 ho naopak sama vyšetřovala. Uvedl to v článku pro britský deník The Telegraph.
Volební manifest labouristů mu taky mnoho nepřidal. Na iDNES teď psali, že prý je to skvělý program, jehož jedinou vadou je to, že tyto skvělé myšlenky nelze uskutečnit. Čili program je podle nich dobrý a škoda ho neuskutečnit! Vážně si to přečetli? Labouristé chtějí znárodnění klíčových odvětví průmyslu a železnic, snížit volební věk na 16, nebránit se migraci a dokonce ji finančně podporovat pomocí nového fondu. Do něho budou muset samozřejmě přispívat Britové zvláštními dávkami. Daně se mají zvýšit boháčům a korporacím. To by obyčejným lidem asi nevadilo, ale dokazuje to, Corbyn je skutečně socialista.
Kdo bude vítěz?
Skutečným překvapením aspoň pro mě je drastický propad UKIP – britské Independence Party. Ačkoliv Brexit byl jejich triumf a teroristické útoky potvrdily jejich skepsi vůči muslimským imigrantům, celý letošní rok probíhá dlouhý a nezastavitelný pád jejich preferencí, který se projevil porážkou v komunálních volbách v květnu 2017. Prospěch z toho mají konzervativci, kteří přebírají jejich voliče.
Podle posledních odhadů voleb ze středy – nejspolehlivější zdroj je oficiální geo.digiminster.com nebo server yougov.uc.uk – konzervativci mají mít 42%, labouristé 35 až 37%. Liberální demokraté mají jen 10%, Skotská SNP má 5%, UKIP 5% a Zelení 2%. Na celkových počtech hlasů se rozdíl Anglie a Skotska tolik neprojeví, jelikož Skotsko má jen 59 poslanců proti 533 anglickým. Celkový počet poslanců (a volebních obvodů) je 650.